Jaanus ja Marit Põldmaa OÜ Põhara Agro mobiilne kanala töötab vajadusel akude abiga. Foto: Sven Arbet

„Seekord läks meil hästi, ehkki torm oli tugev, meile see suurt kahju ei teinud, sest õnneks jäi vool alles,” teatas Põhara Agro juhataja Jaanus Põldmaa, kes majandab koos abikaasa Maritiga Audru osavallas.
Nimelt on Põldmaade talupere õues ainulaadne mobiilne kanala, kus siblib mitusada Lohmann Browni tõugu mahekana ja kogu kanala töö toimib arvutisüsteemide abiga - nii söötmine, jootmine, õhutamine kui munade lintsüsteemil liikumine töölauani.
„Kui meie mobiilsel kanalal läheks vool ära, siis käib töö akude peal edasi, me saame kaks ööpäeva töötada edasi akude peal nii, et kõik toimib,” selgitas peremees. Ta tõi esile, et mobiilne kanala on niivõrd nutikalt ehitatud, et pane kasvõi tormiga mereranda, mitte midagi ei juhtu.
Jaanus Põldmaa selgitas, et Saksamaalt toodud täisaautomaatne vagunelamu kanakasvatuseks ongi nii mõeldud, et see pannakse põllu peale ja kanad lastakse välja sööma. Kuna põllul voolu ei ole, saab kanala energiat kas päiksepaneelidest või toimib akude najal.
„Kas panen paneelid vaguni katusele või laen nädalas korra akud täis - see väga hea lahendus, minu kanala ei sõltu otseselt vooluvõrgust,” kiitis Jaanus Põldmaa. Ta lisas, et kui ta selle automaatse kanala soetas, siis päikesepaneelide ostmine jäänud tal kahe silma vahele.
Aga arvestades meie heitlikke ilmastikuolusid ja ootamatuid torme,on Põldmaa perel kindel plaan paigaldada vagunelamu katusele ka päikesepaneelid, et kanala töö nende abil jätkuvalt toimiks.