Maskiga kaitstud Kristiina Ehin koos oma kolmeaastase tütre Luikega. Foto: Marika Normet

Tartus elav Kristiina Ehin kohtas eelmisel pühapäeval linnas kõndides disainer Marika Normetit, kellel koos Helina Saarega on juba kümmekond aastat ülikoolilinnas Munga tänaval olnud salong nimega Manna Couture. Naised arutasid maailmas toimuvat ja siis sähvatas Kristiinal idee: Eesti naised, kellel on kodus õmblusmasin, peaksid kohe hakkama riidest maske õmblema!

Marika Normet enda valmistatud maskiga.
Erakogu

Samal õhtul saatis Marika ka sotsiaalministeeriumi kodulehele teate, et on valmis riigile appi tulema nii, et salong, kus on kokku neli töötajat, hakkaks maske õmblema ja postiga saatma inimestele, kes neid tellivad. Hetkel ju pruutkleitide ja koolilõpukleitide tellimused jäävad soiku… Pealegi on neil, kelle töö on õmblemine, alati kangatükkide varu.

Marika Normet õmbles juba järgmiseks hommikuks esimesed puuvillasest riidest neljakihilised näomaskid nii Kristiinale kui ka tema kolmeaastasele tütrele Luikele.

Kristiina sõnul peame väljaspool kodu inimestega kokku puutudes olema väga ettevaatlikud. Ta selgitab, et kaitsemask aitab meeles pidada, et me ei puudutaks kogemata nina, suud või silmi. Kui peaksime enda teadmata olema viirusekandjad, aitab mask kaitsta teisi näiteks juhusliku aevastuse eest.

"Kandmise ajal ei tohi maski puudutada. Eemaldada tuleb see kõrvatagusest kummipaelast hoides ning soovitatavalt kohe pesta. Maski tuleb pesta pärast iga kasutuskorda vähemalt 70 kraadi juures, kuivatada ja kindlasti triikida maksimaalsel kuumusel," jagab ta õpetust.

Kristiina viitab ka Eesti Perearstide Liidu Facebooki-postitusele: “Kui keegi pereliikmetest on haigestunud, siis peaks ta kandma maski. Maski kandmine on otstarbekas kahes olukorras: haigestunu peab kandma, et ta ei nakataks teisi inimesi ja samuti peaks kandma maski see inimene (hooldaja, tervishoiutöötaja), kes haigestunud inimest hooldab.”

Palusin Marikal valmistada ka lehelugejatele näitamiseks ühe maski – koos fotode ja õpetusega, kuidas taolise maski õmblemine käib. Juures on maski lõige koos mõõtudega.

“Maskide materjaliks sobivad ka meeste puuvillasest materjalist särgid ja muud rõivaesemed, mis ammu kasutult seisavad. Aega ei peaks sellise neljakordse maski valmisõmblemiseks üle poole tunni kuluma,” ütleb salongiomanik Marika.

PS! Kuna selliselt valmistatud maske ei ole testitud, siis ei saa ka väita, et enda valmistatud maskid pakuvad viiruse eest ka päriselt kaitset. (Maaleht)
Lõige koos mõõtudega.
Marika Normet
Vajalikud vahendid: puuvillane kangas, käärid, nööpnõelad.
Marika Normet
Õmble keskjooned omavahel kokku.
Marika Normet
Õmble kummid külgedele. Ühe kummi pikkus u 10 cm.
Marika Normet
Ühenda kihid omavahel, jäta ühte äärde pööramiseks ava.
Marika Normet
Ühenda kihid omavahel ja jäta ühte äärde pööramiseks ava.
Marika Normet
Õmble mõlemale küljele 2 cm laiune volt.
Marika Normet

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!