Maketi autor Fjodor Šantsõn ja Narva Muuseumi juht Ivo Posti. Foto: Sven Arbet

„Tegutseme selle nimel, et 1. aprillil saaksid narvalased ja Narva külalised taas me kuulsat Vana-Narva maketti on tuntud hiilguses näha,” räägib Narva Muuseumi juht Ivo Posti Maalehele.

Ligi kümme aastat Narvat painanud Vana-Narva maketi eksponeerimise probleem leidis viimaks lahenduse.

Narva muuseumile üle antud 490 hoonest koosnevat maketti hakatakse esialgu eksponeerima endise Narova mööblivabriku haldushoone saalis, kus selleks ruumi enam kui 200 ruutmeetrit. Legendaarsele maketile lisandub juulis ka uus ekspositsioon, mis kõneleb nii Narva ajaloost läbi linna kuldsete aastata ja ka võimalikust tulevikust.

Narva raekojas maketti nägema harjunud peavad selle nägemiseks alates aprillikuust ette võtma retke piirilinna ääre poole, kus siis asub Albert Tiimani nime kandev tänav.

Nõukogude vägede rünnakus hävinud Vana-Narva makett moodustab oma eksponeerimistänava nimega koos huvitava koosluse. Oli ju kommunist Albert Tiiman Eesti Töörahva Kommuuni Narva linna Täitevkomitee esimees aastail 1918–1919. Narva võimud on läbi aastate keeldunud selle punategelase nime kandva tänava nime muutmisest.

Kuulsa maketi autor Fjodor Šantsõn on tänaseks saanud töökoha muuseumis ja maketi uue asupaigaga rahul. Tema tööruumid hakkavad paiknema täna veel 30 pappkasti pakitud maketi kõrval.

Pikemalt olevikust ja maketi tulevikust peagi Maalehes lisaks.