Koroonaviiruse kontroll lennujaamas Foto: Reuters

Koronaviirus võtab üle maailma üha tõsisemaid mõõtmeid. Praeguseks on katkestatud legendaarne Veneetsia karneval ning Tenerifel pandud 1000 inimest karantiini.

Kuna tegu on populaarsete reisisihtkohtadega ka eestlaste seas, ei saa välistada, et viirus ühel hetkel ka siiamaile jõuab. Kuidas ennast kontrollida?

Võttes ühendust perearstikeskustega ja uurides kontrolli võimlauste koha, suunatakse edasi Merimetsa Nakkuskeskuse haiglasse (Paldiski mnt 66).

Proovide võtmiseks ei ole registreerimine vajalik. Piisab kui lahtiolekuaegadel (E-R 08:00 - 15:30) kohale ilmuda ja öelda, et soovid proovid anda. Kuid protseduurid on tasulised - nende eest küsitakse 130 eurot.

"Ma kuulen esmakordselt, et kuskil proovide võtmise eest maksma peab. Selle hüvitab ikkagi riik," sõnab Kingsepp telefonikõnes.

Haiglast saadetakse proovid edasi Terviseameti laborisse, kust tuleb vastus 3-4 tunni jooksul. Analüüsid on Kingsepa kinnitusel tasuta. Siiani on Eestis võetud 3 proovi ja kõik on osutunud negatiivseteks.

Kingsepp lisab, et osad perearstikeskused on võimelised ka ise proove võtma. Kel vastav kompetents või vahendid puuduvad, saadavad oma patsiendid Merimetsale. Ka EMOsse pöördujad peavad minema edasi Nakkuskeskuse kliinikusse.

"Ilmselt on asi selles, et perearsti saatekirjaga - kui ta leiab, et proovide andmine on põhjendatud - on protseduurid tasuta. Kui inimene tuleb enda algatusel, siis tuleb proovide eest maksta," selgitati Ida-Tallinna Keskhaigla registratuurist.

Täiendus:

Kolmapäeva hommikul lisas KIngsepp, et selgituseks, et testi nö omahind Terviseameti laboris on tõesti 132 eurot. Kuid see ei ole müügihind, sest ei pakuta kommertsteenust.

"Koroonaviiruse analüüse saab Eestis teha Terviseameti laboris tervishoiutöötaja kahtluse alusel. Kui inimene on viibinud viimase 14 päeva jooksul riskipiirkonnas ning tal on tekkinud haigussümptomid (ennekõike palavik, köha, hingamisraskus), siis peaks ta kindlasti konsulteerima oma perearstiga. Või perearsti töövälisel ajal helistama perearsti nõuandeliinile 1220."

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!