Kui hiljemalt jaanuarikuus ei ole ilmas toimunud muutust talve poole, siis ilmselt seda enam ka ei tule – soojale talvele iseloomulik õhu­ringlus on jaanuari keskpaigaks juba välja kujunenud ja kinnistunud.

Kalendri järgi peaks ammuilma talv olema, aga pole olnud õieti ei lund ega külma. Aknaklaaside külmalillede asemel õitsevad metsas sinililled ja näsiniined, tolmlevad sarapuud ja hallid lepad. Nüüd võib vist tõesti öelda, et ilm on hukas?
Nii ja naa. Nagu klimatoloog Ain Kallis on öelnud: “Juba Babüloonia kuninga Hammurapi aegadest peale on kaks asja olnud hukas – noorus ja ilmastik.”
Kuhu meie talv jäänud on?
Kõige paremini aitab põhjusi mõista ja selgitada olukord polaaraladel. Seoses kliimamuutusega soojenevad need enim, mis Arktika puhul tähendab aasta-aastalt üha vähemat jääkatet ning koos sellega muutub ka sealne soojus- ja energiabilanss.
Aga mis saab edasi? Kaua meil veel vihma sajab? Soomaal niigi uputab ja käes on viies aastaaeg. On meile Eestisse veel allesjäänud paari kuu sees seda õiget talve, lund ja külma üleüldse tulemas?
Praegused prognoosid näitavad, et kõik kuud kuni maini on väga soojad.

Avalehele
157 Kommentaari
Loe veel: