Ekseko sigala Foto: Rauno Volmar

Haigus jõudis farmi ilmselt metssealt, kuna 3. juulil leiti nakatunud seafarmist vähem kui kilomeetri kaugusel Aafrika katku surnud metssiga. Nakatunud kodusead tapeti ning korjused kremeeri- takse.

Samuti diagnoositi Lätis Ludza maakonnas 5. juulil sigade Aafrika katk kahel koduseal. Selles majapidamises oli viis kodusiga, kes kõik hukati. See oli Lätis teine haiguspuhang kodusigadel sel aastal.

Varem diagnoositi sigade Aafrika katk Lätis tänavu kuu aega tagasi, kui haigust leiti 18 seaga farmist. Farm on likvideeritud.

“Kui sigade Aafrika katk diagnoositi kodusigadel, võeti kasutusele ka vastavad abinõud taudi tõrjeks ja kehtestati liikumispiirangud ning see majapidamine endast ohtu enam ei kujuta,” kinnitas VTA loomatervishoiu büroo peaspetsialist Kärt Jaarma. Eesti Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) peadirektor Ago Pärtel ütles, et Eestis ei muuda see, et naaberriigis on haigestunud ka kodusigu, hetkel midagi. Ta rõhutas, et kehtestatud bioohutuse meetmetest tuleb täie rangusega kinni pidada. Seda enam et Eesti metsades levib haigus kiiresti.

Eriti raske oli eelmine nädal: VTA andmetel diagnoositi ajavahemikul 29. juunist 6. juulini Eestis sigade Aafrika katk 25 metsseal.
Sigade Aafrika katk levib Eestisse Lätist ja Venemaalt.