Ukrainapärased kujukesed Kiievist Pixabay

Politoloog Katerina Snisarenko kirjeldab värskes Maalehe veebisaates Ukrainas toimuvat avalikku debatti: arutelu käib selle üle, et on võimupositsioonil olevate inimeste vastutus luua tingimused, et inimesed tahaksid jääda kodumaale ja töötada Ukrainas.

„Kui ukrainlastele tehti lihtsamaks Euroopa Liidus reisimine, siis oli üldine arvamus, et veelgi rohkem inimesi võib ära minna, rännata välismaale päriselt või ka teha seal hooajatööd.“

Ukraina võimud on kaalunud sel aastal ka inimeste välismaale mineku keelamist või takistamist.

Katerina Snisarenko
(c) DGAP / Stephan Röhl

„Selle peale on aga põhiline reaktsioon olnud avalikkuses, et see oleks inimõiguste rikkumine ja inimeste liikumise piiramine, mida valitsus ei tohiks kontrollida,“ räägib Snisarenko.

Kui kaevata sügavamale ja vaadata ka sotsiaalmeediat, võib seal leida palju Ukraina inimesi, kes on meeleheitel ja ütlevad, et kuigi tööd on ka kodus palju, eelistavad nad ikkagi välismaale minna.

„Mulle tundub, et praegusel hetkel on Ukrainas just selline hetk, kui suur hulk inimesi on oma illusioonidest pidanud loobuma.“

Saates on ka hulk lõike ukraina töötajate intervjuudest, kes on varem Eestis tööl olnud, kuid praegu on kodus Ukrainas ning kavandavad oma siinse tööandja juurde naasmist.

Asu julgesti kuulama!