Erametsaliidu juhatuse esimees Ando Eelmaa

Ando Eelmaa sõnutsi läheb Eestis põletamiseks muu metsamajandamise kõrvalprodukt, sisuliselt jäägid ning ka puidutööstuse jäägid. „Me kasutame oma puidujääke väga efektiivselt,“ tõdeb Eelmaa. „On hästi palju levinud väärarusaam, et puidusektoris põletatakse palke ja et hea puit läheb põletamiseks. Uskuge mind, me ei tee seda. Põletatava puidu hind on nii palju odavam kui mehaaniliseks või keemiliseks töötlemiseks sobiva puidu puhul, et me väga-väga valime, millise puidu põletamiseks anname.“

Ta lisab, et küttepuu osakaal hakkab Eesti järgmise metsapõlvkonna juures järsult vähenema, kuna uus mets on parema kvaliteediga.

„Meil on täna erametsas paraku see olukord, et ise kasvanud - mitte kasvatatud – metsast 40% protsenti ei sobigi millekski muuks kui põletamiseks. Aga uskuge mind, juba see mets, mida me nüüd kasvatame, see järgmise põlvkonna puit saab olema hoopis teistsugune.“

Taastuvenergia koja juhataja Mihkel Annus

Mihkel Annus ütleb, et kui homme Eestis enam metsast pärit kütet kasutada ei saaks, siis arvatavasti kasvaks imporditud fossiilse maagaasi kasutamine. „See on praegu kõige primaarsem aseaine, kui niimoodi küsida.“

Kui aga on küsimus, kas pigem peaks sedasama bioenergiaressurssi kasutama Eestis või mõnes teises riigis, siis tegemist on Annuse sõnutsi lihtsalt majandusliku realismiga. „Paar nädalat tagasi tuli ka Taanis see teemaks, kas ja kui palju on sobiv Taanis kasutada imporditud biokütuseid ja seal oli laiapõhjaline poliitiline toetus selleks, et vaadata need jätkusuutlikkuse kriteeriumid üle. Need vaadati üle ja selle tulemusena otsustati, et jah, ka Eestist tulev ressurss on täielikult jätkusuutlikkuse kriteeriumitele vastav.“

Kuula värsket veebisaadet siitsamast.

1x
00:00