John Deere'i traktorist sai mullu Baltic Agro kaubamärk. Foto: Raivo Tasso

Ajal mil läänemaailmas toodetud põllutehnika alles hakkas Eestisse jõudma, asutasid selle maaletoojad oma esindusi üksteise järel Türi ja Paide ümbrusse – Eestimaa südamesse. Nüüd on diilerite Mekaks muutumas Tartu kant.

Juba aastaid on Tartu külje all Valtra traktorite maaletooja ASi Taure ja New Hollanditega kaupleja Tatoli müügiesindused. OÜ Jatiina sai oma Tartu külje all Ülenurme vallas asuva müügiesinduse valmis vahetult enne mullust jaanipäeva. Aasta lõpul jõudis Tartusse Baltic Agro Machinery, kes avas seal jõulude eel pidulikult oma müügiesinduse. Eelmisest sügisest John Deere’i põllutehnikat Eestis esindav Baltic Agro Machinery kolis läinud aasta jooksul lisaks Tartule ka Jüri Tehnoparki, kus renditi selleks ühelt ettevõttelt tolle tootmis- ja laohooned.

Üldistatult võib öelda, et kui tahad Eestis tehnikamüüjate eliiti kuuluda, peab vähemalt üks ettevõtte esindustest paiknema Eestimaad justkui pooleks lõikava Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maantee läheduses.

Üks erandeid juba aastaid on Tartust Räpina poole suunduva maantee ääres Luunja valla maadel Lohkva külas asuv ASi Tatoli esindus. Ettevõtte juhatuse liige Mait Nõmmsalu meenutab, et kui omal ajal seal alustati, olid nad vaata et esimene põllutehnika müüja Tartus. Toona koondusid kõik teised Kesk-Eestisse.

“Nüüdseks on enam-vähem kõik suuremad tehnikamüüjad ka Tartusse jõudnud,” märgib Nõmmsalu. “Veel kümmekond aastat tagasi olime siin pea ainukesed.”

OÜ Baltic Agro Machinery turundusjuht Ulvi Kullerkupp räägib, et kõigepealt alustas ettevõte Türil, seejärel avati esindus rendipinnal Tallinna külje all Jüri Tehnopargis, nüüd on korras ka Tartu esindus. “Eks tehnikamüüja eesmärk on katta oma esinduste võrgustikuga terve Eesti, et klientidel oleks võimalikult mugav,” ütleb Kullerkupp. “Meil on nüüd siis Põhja-Eesti esindus Tallinnas, Kesk-Eesti oma Türil ja Lõuna-Eesti oma Tartus.”

John Deere’i asemel hakkas (samuti eelmise aasta lõpul) Jaapanis toodetud Kubota traktoreid müüma Stokker Agri. Praegu asub ettevõtte esindus veel Paides kõrvaltänaval, kuid juba on silt püsti ka uuel kohal Pärnu–Rakvere maantee ääres Paide linna servas.