Ruhnu saar Foto: Ekspress Meedia

Otsus Ruhnu sulgeda sündis erakorralise kriisikomisjoni poolt 12. märtsil. „Meil tuli peatada reedene liinilennureis Ruhnu, vältimaks nädalavahetuseks saarele tulevate inimeste saabumist,” põhjendas vallavanem Andre Nõu kiiret otsust.

Otsus oli üksmeelne, lennuoperaator Diamond Sky ja Maanteeamet ei olnud selle vastu. Ruhnu lennuliiklust on piiratud miinimumini, hetkel hakkab lennuk käima teisipäeval ja neljapäeval ainult Pärnu suunast.

“Eile tõime ära mandrilt need inimesed, kelle elukoht on saarel. Anname edasi ranged soovitused viibida kodus karantiinis kaks nädalat, kontrollime ja jälgime haigustunnuseid. Samuti toimus teisipäeval kaubareis ja veeti posti. Homme, neljapäeval toimub ainult kaubareis. Kuidas järgmisel nädalal lennuliiklust korraldame, otsustame vastavalt olukorrale. Kogukonna väga mõistlik soov on peatada reisijate transport olukorra lahenemiseni,” rääkis Nõu.

Hetkel on peatatud õppetöö Ruhnu põhikoolis, õppe on viidud kodusele e-õppele ja skype tundidele. Raamatukogu töötaja on puhkusel, postipunkt on suletud, posti väljastatakse ettehelistamisega ja posti saab ka saata. Kahest kauplusest saab kaupa lahtioleku ajal ettehelistamisega.

“Ruhnu vallavalitsus töötab, väldime üleliigseid kontakte inimestega. Sotsiaaltöötaja viib eakatele poekaupa koju ja jätab ukse taha,” lisas Nõu.

Ruhnul ei ole keegi ennast veel testinud. Teadaolevalt ei ole saarel ühtegi haigestunut.
“On küll mõned inimesed, kes on ennast halvasti tundnud, aga see ei lahterdu kohe COVID-19ks,” sõnas vallavanem.

Ükski hetkel saarel olija ei käinud ka Saaremaal võrkpallimängu itaallastega vaatamas. “Helistasin ise üle ja küsisin,” kinnitas Nõu.

Neljapäeval tulid küll mõned inimesed Saaremaa poolt, kuid neile soovitas kohalik kiirabi olla kaks nädalat kodus karantiinis ja hetkel nad seal ka on.
Lennuoperaatoriga on hea koostöö. Vajadusel organiseeritakse eraldi lennuk haigustunnustega patsientide transpordiks Pärnusse.

“Peab rõhutama, et nädalane lennuliikluse seisak on Ruhnus võrdlemisi tavapärane ja toiduvarudega nii kergesti probleeme ei teki. Meil ei käi keegi maskiga ringi ja hügieenitarbeid on hetkel kauplustes piisavalt. Meile saadetakse meditsiinivarustust juurde lennukiga,” sõnas Nõu.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!