Ülar Tänak on Kärla POÜd juhtinud veerandsada aastat mitme peremehe käe all. Lii Sammler

AS Trigon Dairy Farming Estonia plaanib lähiaastal tootmist küll laiendada, aga seda Kaiu ja Väätsa farmis, oma Kärla farmi soovib Trigon Dairy aga maha müüa.

“Kärla farm on Eestis üks parimatest farmidest, eelmisel aastal oli Kärla piimatoodangult neljandal kohal Eestis,” kiitis ASi Trigon Dairy Farming Estonia nõukogu esimees Joakim Helenius.

“Meil on kosilasi küll, aga ega ta odavalt müügis ole,” sõnas seda uudist kommenteerides Kärla POÜ juht Ülar Tänak. Ühe võimaliku kosijana on nimetatud Vjatšeslav Leedot.

“Leedole on juba aasta tagasi andmed saadetud, aga tehinguks pole läinud,” vastas Tänak selle kohta.

Vjatšeslav Leedo ütles, et Kärla müük sobiks nende tootmisega väga hästi, kuid nagu kinnitavad ka Trigoni juhid, on mandril palju odavam ja efektiivsem toota. “Ainult patriotismiga kaugele ei jõua. Seda tõestab ka Eesti edukaima piimatootja pettumine Saaremaas,” rääkis Leedo Saarte Häälele.

Leedo firmad kuuluvad Tuule Gruppi, kümmekond neist on seotud põllumajandusega ning majandavad Saaremaal mitmel tuhandel hektaril. Leedol on Eesti suurim lihakari pea 2500 lihaveisega.

Ka piimatootmises pole Leedo autsaider. Juba 2007. aastal ostis ta toona ka piimatootmisega tegeleva Audla OÜ. Praegu on seal lihaveised.

Muhus Hellamaal tegutseb juba 2013. aastast Leedo osalusega piimafarm Pöide AG OÜ, mida juhib Egon Jürisson. Aasta lõpu seisuga oli farmis Eesti Piimajõudluse OÜ andmetel 303 aastalehma, väljalüps 8640 liitrit lehma kohta aastas. Piima rasvaprotsent on pea neli ja valguprotsent 3,45. Töötajaid on 15 ning laut on renoveeritud.

Valdavalt koosneb Pöide lüpsikari eesti punasest tõust, aga leidub ka punasekirjusid ja mustakirjusid holsteine.

Saaremaal on toota kallis

“Tegelikult on Kärla kogu aeg passiivses müügis olnud,” ütleb Ülar Tänak. “See, et seda praegu võimendati, on mõnes mõttes ka sellepärast, et teadvustada Saaremaa piimatootjate olukorda.”

Tänaku arvutuste kohaselt saavad nad Saaremaal piimakilost keskmiselt 30,5 senti ning mandri meeste hinnad on kõrgemad. “Selle hinnavahe tõttu jääb meil, võrreldes teistega, aastas umbes 150 000 eurot saamata,” täpsustab ta.

Tänaku sõnul on tänvu ka sööt kõvasti kallim kui varem, eriti neil, kes loomade jaoks vilja ostma peavad. Rapsikook ja muud vajalikud sööda lisaained, mis mandrilt tulvad, on Saaremaa tootjatele samuti kallimad, sest veokulu paneb igale tonnile hinda juurde.

“Saaremaa piimatööstus teeb Ülo Kivise juhtimisel väga head tööd ja tugevat tootearendust,” kiidab Tänak kokkuostjat. “Aga samas – tahaks juba ükskord näha, et ühistulise tootmise puhul makstakse rohkem või vähemalt sama hinda kui eratööstused. Ühistuline tootmine peaks olema parim, aga elu näitab vastupidist!”

Ta lisab, et kuni see hinnavahe kestab, jääb piimatootjaid Saaremaal järjest vähemaks. Päästerõngaks ei ole ka piima mandrile vedu, sest sealse võimaliku parema hinna sööksid ära veokulud.

Nõnda ei suuda ka Joakim Heleniuse sõnul nende ettevõte Kärla farmis piisavalt efektiivselt majandada. Ta kinnitab nagu Tänakki, et suurim põhjus on piima madal varumishind.

20 eurot tonnilt miinust

“Saaremaa piimatööstus maksab kõige madalamat hinda Eestis, mandril saame peaaegu kaks senti piimakilo kohta paremat hinda kui Saaremaal. See paar senti ehk 15–20 eurot tonni kohta vähem on meie jaoks probleem, see on väga suur summa meie piimahulga juures,” rääkis Helenius Maalehele.

Kuna näeme, et tulevikus kulud tõusevad, aga tulud jäävad samaks, siis ennetades probleemi, püüamegi Kärla põllumajandusühistu maha müüa.

Ta teatas, et nad on Saare­maa piimatööstusega nendel teemadel suhelnud ja tööstusel on ka omad põhjused, miks nad rohkem ei maksa.

“Aga meie jaoks on loomulikult väga tähtis, et piimahind oleks Saaremaal enam-vähem sama mis mandril,” ütles Helenius. Ta lisas, et Saaremaal on põllumajandusettevõttena üldse raskem tegutseda, kuna muld ei ole seal eriti hea boniteediga ja ilmastik on ka natuke äkilisem.

“Kui sajab, siis sajab täiega, ja kui on põud, siis on veelgi kuivem kui mandril – see teebki Saaremaal põllumajanduse raskemaks. Ja kui lisame siia juurde, et Saaremaa piimatööstusel on ka raskem hakkama saada, siis pigem oleme valmis müüma, kui keegi on meile selle väga hea Kärla farmi eest nõus maksma sellist hinda, mis oleks meile sobilik,” teatas Joakim Helenius.

“Kõik kaubad tuleb ju mandrilt Saaremaale viia ja piimahind on seal alati olnud ajalooliselt madalam. Kuna näeme, et tulevikus kulud tõusevad, aga tulud jäävad samaks, siis ennetades probleemi, püüamegi Kärla põllumajandusühistu maha müüa,” selgitas Trigon Dairy tootmisüksuste juht Margus Muld.

“Hetkel pole veel midagi müüdud, see on vaid üks võimalus, et müüa Kärla ja keskenduda neile farmidele mis on Mandri-Eestis,” viitas Trigon Dairy suuromanik Peter Ingman sellele, et kõik on veel lahtine.