Kaarel Aluoja Foto: Teet Reier

Kui noor bioloogiaõpetaja Kaarel Aluoja pea 40 aasta eest Türi keskkooli tööle tuli, ei osanud Järvamaa ja Türi kant aimata, et olid saanud loteriivõidu.

Esimesed paar aastat kulus muidugi Järvamaa ja pedagoogitööga harjumiseks, siis aga hakkas kõik loomulikku rada minema. Lapsed õppisid loodust looduses praktiseerides või matkates ja õpetaja isegi leidis endale väljaspool kooli järjest rohkem rakendust, näiteks loodusgiidi või matkajuhina. Loodus-, raba-, ratta- ja linnaretki teeb ta praegugi, kui aega on.

Kümnendi lõpul, kui elu kiiresti muutuma ja uusi inimesi vajama hakkas, leiti noor särasilmne koolimees olevat sobiv maakonna hariduselu juhtima ning poliitikat ja avalikku arvamust mõjutama.

Tööaeg Järvamaa ajalehe peatoimetajana oli küll lühike, kirjameheks on Kaarel Aluoja aga jäänudki. Aastkümneid on ta uurinud kodukandi ajalugu ning kirjutanud mitu raamatut Türi ajaloost ja inimestest. Lisaks on ta jäädvustanud raamatuks Järvamaa ilusa looduse.

Suurim ja tõsiseim töö aga valmis mullu - 16. märtsil 2019 esitleti Kaarel Aluoja koostatud küüditamise teemalist raamatut "Ära. 34 Järvamaa pere Siberitee". Esitlust oli tulnud kuulama väga suur hulk inimesi, kohal olid raamatu lehekülgedel ilmunud lugude tegelased või nende lähedased. Nende lugude raamatuks kokku kirjutamine on olnud aastatepikkune protsess, mis Aluoja sõnul on olnud emotsionaalses mõttes äärmiselt raske, silmad on märjad olnud nii kirjutajal kui ka lugude jutustajatel.

Nüüd on Kaarel Aluoja juba 16 aastat taas koolimees ja viimased tosinkond neist Laupa kooli direktor.

Kui see uudis teatavaks sai, oli kohe selge, et nüüd on mees õige koha leidnud. Ühendavad ju looduse rüpes jõe ääres paiknev huvitava ajalooga kaunis mõis, iidne küla ja kool endas pea kõik, mis Kaarel Aluojale omaks saanud. Ka Laupast on juba ilmunud paar raamatut, veel olulisem on aga see, et mõisakoolide projekti rahaga sai ka ajalooväärtuslik hoone korda.

Ja kuigi ajalugu on oluline, on koolis kaasaegne sisu. Lisaks tugevale õpetajaskonnale on Laupa kool üks väheseid, mis on pidanud väga oluliseks ka tugispetsialsitide olemasolu.

Kogu selle huvide ringiga sobib kokku ka rahvatants. Sellega tegeles Kaarel aastaid ning on Järvamaa rahvatantsurahva seas tuntud inimene. Eelmisel suvel, pärast pikemat pausi, marssis ta jälle laulu- ja tantsupeo rongkäigus koos Laupa kooli pererühmaga.