Haljalasse püstitati õpetajale, õppimisele, haridusele, haritusele pühendatud autähis
Virumaa kõige vanem kool on tänases päevas oma õpitulemustelt, ka spordis ja laulus silmapaistev gümnaasium. Kõik see ongi määrav, et õpetajale, õppimisele, haridusele, haritusele pühendatud autähis püstitati Haljalasse. Aeg ideest tähise valmimiseni on täis otsinguid, arutelusid, selle taga on hulga nii vaimset kui füüsilist tööd. Kui lühidalt kõike meenutada, siis nimetagem asja algatajat, selleaegset Haljala kooli direktorit Kaido Kreintaali. Meenutagem õpilaste kaasahaaramist tähise kavandi konkursi näol. Võitjaks osutus 6. klassi õpilane Rainer Eluri. Nooruk nägi kujutluses terakesi, mis õppimise käigus saavad tarkuseks. Kaks kõva piklik-ümarat kivi (treitud ja lihvitud) otsekui hõõruvad kogu maailma teadmisi, mõtteid, mõisteid, reegleid, kronoloogiat selleks tarkuseks, millega noor inimene koolist ellu läheb. Kivide töötamist suunab ja juhib õpetaja. Kahtlemata on see ilus idee, aga liiga abstraktne ja inimesele, kes seda tähise lugu alates koolmeister Jaagust kuni tänaseni ei tea, ei ütle need kivid midagi.
Toimus ümarlaud koos skulptor Mati Karminiga; arutelu viis mõtted aabitsale. Tähis peab olema üldistus, milles tuleb näha õppimist ja õpetamist. Nagu tuli kukk kirikutornist (kukk sümboliseerib ristiusus tarkust, truudust, usinust) aabitsakaanele nii tuli ta aabitsakaanelt nüüd me-tallplaadile. ministrit Tõnis Lukast, kes avaldas oma toetuskirja, Loodus ise on vallamaja- ja kirikupargi puud kuldseks maa-
Kuni 5. oktoobri sügishommikuni oli veel palju toiminguid ja asjaajamisi: teavitada toonast haridusministrit Tõnis Lukast, kes avaldas oma toetuskirja maavanem Einar Vallbaum kõigega kurssi viia, haarata kaasa Eesti Haridustöötajate Liit. Maakonnalehtede kaudu läheb sõnum laiali, haarab kaasa koole ja kohalikke haridusliitusid. Nii koguneb mitte ainult moraalne, vaid ka materiaalne toetajaskond. Taas on kaasa haaratud õpilaskond - algab tähise heaks märgimüügi kampaania. Lapsed teevad seda teadlikkuse ja kohusetundega, käiakse paljudes Haljala kodudes ja seal, kus käiakse, ka toetatakse.
Üksikisikute ja asu-tustega kokku on 221 toe-tajat, nende seas Rootsi Haridustöötajate Liit Lärarförbundet.
Füüsilise tööni jõuab skulptor Mati Karmin 2011. aastal. Metallplaadi valmistamine toimub AS Põlva Metall töökojas, kuke kuju ja sõnad Õpetades õpime freesib skulptor.
Veel kevadsuvel 2012 panid õpilased autähise platsi valmistamisel käed külge, toimus kivide korja-mine, et tähise alus saaks põllukividest laotud.
Rahvusvaheliseks õpetajate päevaks on kõik valmis: autähis on paigaldatud kaetud tugeva riidega; kõnnitee kooli juurest Võsu poole on ääristatud suurte vaasidega, milles õitsevad sügislilled.
Loodus ise on vallamaja- ja kirikupargi puud kuldseks maalitud.
Avamistseremoonia on pidulik. EELK peapiiskop Andres Põder õnnistab õpetajatele pühendatud autähist, seega kõiki Eestimaa õpetajaid. Laulab Eesti Õpetajate meeskoor koos kooli segakooriga. Kõige otsesemad tänusõnad oma õpetajatele ütles maavanem Einar Vallbaum, tänades oma noorukiaastate klassijuhatajat Silvi Saart (kui E.V. õppis Kunda Keskkoolis, töötas õpetaja Silvi selles koolis). Kohal viibib haridusministeeriumi kantsler Janar Holm.
Võime tõdeda - koos saime hakkama, Haljala Püha Mauritsiuse kogudus, õpetaja Margit Nirgi; Haljala Gümnaasium, direktor Inge Laiv; Haljala vald, vallavanem Leo Aadel (vilistlane 1986); MTÜ Õpetaja Autähis, juht ja Sõmeru kooli direktor Virge Ong. Kõige eestvedaja oli Haljala valla volikogu esimees Margus Punane (vilistlane 1987).