Oma metsas toimetamine on Eve Reose jaoks mõnusaim lõõgastus
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, XI kandidaat

Metsaomanik Eve Reose on aktiivne Raplamaa Naiskodukaitse liige. „Mets pakub meile ka keerulisemates olukordades kaitset ja peame teda vastutasuks aupaklikult hoidma,“ ütleb ta. Oma kodukandi naiskodukaitsjatega on tema eestvõttel saanud iga-aastaseks traditsiooniks 1. mail üheskoos metsa istutama m...

Mari Kartau
Metsaomanik Ly Kokla: kogu aeg peab sada sammu ette mõtlema (2)
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, XII kandidaat

Ametilt on metsaomanik Ly Kokla loomaarst, kes justkui võtaks koju tööd kaasa. Mets on täis linnumaju, rajakaamerast saab jälgida kuidas toimetavad rebased, hirved, metsnugised ja teised metsaelanikud.

Mari Kartau

Erivajadustega laste õpetajana töötav metsaomanik Raivo Roosi toob oma kasvandikke metsa tööpraktikale ja teeb ekskursioone ka kohaliku kooli lastele. Ta oskab loodusest palju rääkida, tunneb taimeliike ning loomade käitumist ja poetab jutu sekka vahel ka mõne lustaka legendi või müstilise teooria.

Mari Kartau
Rene Verlin: metsas on kõik olemas, mida inimesele vaja (3)
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, X kandidaat

Ühel lagendikul proovis Rene Verlin kartuleid kasvatada. Viis turba peale sõnnikut, pani mugulad maha, aga metssead sõid kõik ära. Nii lõppes tema põllumehe ja algas metsamajandaja karjäär. „Oma metsatükk käib iga korraliku maakodu juurde,“ leiab mees.

Mari Kartau
Ivo Valter: metsakasvatamine on omakasupüüdmatu tegevus (2)
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, VIII kandidaat

Ivo Valter ja tema kaasa Katrin on ametilt arstid, kes otsustasid umbes 20 aastat tagasi oma vaba aja ja raha metsa panna, et kasvatada täiendavat pensionisammast. „See on mul jõusaali eest,“ ütleb mees.

Mari Kartau
Andrus Niit rajab dendroparki künkale, kust on näha kogu tema mets
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, III kandidaat

„Kutsutakse mind näiteks maakivimüüri laduma, ma ütlen, et kui kivid ise ära taote, siis võin tulla,“ muigab kuldsete kätega metsaomanik Andrus Niit. Lisatööde tegemiseks puudub ka vajadust, sest tulu tuleb metsast.

Mari Kartau
Mihkel Pavelson: palkmaja on süsiniku sidumine aastasadadeks! (3)
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, I kandidaat

Mulgimaa mitmekesisel maastikul ja viljakatel maadel asub võimas Lümatu talu, mis toetub metsale. Metsa sisenemisel sätib peremees hindamiskomisjoni haneritta ning kamandab vait, sest tuleb mööduda mesilast. Lähebki õnneks, keegi nõelata ei saa.

Mari Kartau
Mart Kase talus toimub puidu väärindamine India IT-meeste lemmiktoiduks
Konkurss Parim metsamajandaja 2022, II kandidaat

„Vaadake nüüd, kuidas käib materjali väärindamine!“ hõikab metsaomanik Mart Kase ja viskab väikese traktori kärust võsa kitseaedikusse. Sarvekandjad elavnevad ja haljasmass kaob kitse vatsa uskumatu kiirusega. Kui žürii ringkäigult tagasi jõuab, on kogu koorem paljaks kooritud ning polk on valmis uu...

Mari Kartau

Kui juunikuu lopsakuse keskel oli sageli tunne, et heli on, kuid pilt puudub, siis mõnel juulikuu õhtul näib, et puuduvad mõlemad. Suurem osa laululinde sulgevad noka juuli alguses, kuid mõned üksikud metsalinnud võivad laulda veel juuli lõpuski.

Karl Ander Adami

Metsaühistu Ühinenud Metsaomanikud korraldas õppepäeva, selgitamaks, kuidas metsas väärtuslikke elupaiku ära tunda ning mida loodusväärtuste säilitamiseks teha saaks.

Pille-Riin Ressar

Euroopa metsatulekahjude periood pikeneb ja muutub endisest ägedamaks. Rootsi metsafirma Södra teatas oktoobri lõpus, et tõstab okaspuu paberipuidu 2 eurot.

Toomas Lemming

Osaühing Baltania plaanib Vägari külla rajada biosöetehase. Säärast ettevõtet Eestis seni polegi, ettevõtte juhatuse liikme Mika Hassineni sõnul on tegu innovaatilise tehasega ka kogu Euroopa Liidus.

Kristiina Viiron

Euroopa Liidu erinevatel tasanditel ning aktiivsel Eesti osalusel menetletav LULUCF määrus peaks aitama kaasa kliimamuutuste leevendamisele säästva metsamajandamise kaudu. Mõõtühikuks on raiemaht.

Mari Kartau

Kindlasti on sellel seisukohal ka vastaseid, ent tõsi on see, et puitkütuste kui kodumaise taastuva ressursi kasutamisega vähendame sõltuvust suure keskkonnamõjuga fossiilsete kütuste tarbimisest ja energia impordist.

Ain Alvela

Metsamaade hinnad Rootsis on kerkinud kõrgemale kui kunagi varem. Soomes ja Rootsis juba käivitunud ning peagi valmivad tselluloositööstused suurendavad survet paberipuidu hinnatõusuks Läänemere riikides.

Toomas Lemming

Detsembri alguses on 2017. aasta viimased metsatoetuste voorude tähtajad. Metsaomanikel, kes tänavu uuendustöid tegid või metsale inventeerimisandmed tellisid, tasub toetuse küsimiseks juba praegu oma metsaühistuga ühendust võtta.

Lääne- ja Ida-Virumaa piiril, piirnedes põhjast Oonurme ja lõunast Avinurmega ning külgnedes läänest Tudusoo looduskaitsealaga, idast aga Muraka rabaga, asub Peressaare – 1700 hektarit kunagist asundustalude maad.

Ain Alvela