Vaata järele, millised on toiduainete enam levinud hinnad (€/kg) Eesti turgudel.
„Hobuse magu võib lõhkeda!“ Loomakasvatajad on hädas õunahunnikutega, mida karjamaale visatakse (22)
Igal aastal on osa loomakasvatajaid hädas, et inimesed kallavad oma õunasaaki kärutäite kaupa karjamaadele. Pealtnäha heatahtlik tegu võib loomadele lõppeda surmaga.
Otse tootjalt tarbijale (OTT) kaubakohtingud muutuvad üle Eesti üha populaarsemaks. Türi turuplatsil toovad kohalikud tootjad oma hea-parema lettidele igal neljapäeval.
Aime ja Neeme Tulp on Setomaa vallas Paloveere külas juba aastaid kasvatanud sõstraid, vaarikaid ja mustikaid, mis jõuavad inimeste toidualuale üle Eesti.
Õunapuud on sel aastal nii lookas, et oksad ähvardavad ära murduda. Igal turul see aga maitsva vilja hinda ei paista alla toovat.
Taludes, kus kõik tööd ja toimetused tehakse ära väheste jõududega, napib aega ja jaksu pista rinda ametnike kontrollkäikudega ning rohkete aruannetega, mida riigiasutused neilt alatasa nõuavad.
Mõne nädala eest rabas meid teadmine, et Eesti toidukaubad on pea kümnendiku kallimad Euroopa Liidu keskmisest ja napi protsendipunkti jagu odavamad põhjanaabrite soomlaste omadest.
Eesti künnisõpradele saabus 69. kündmise maailmameistrivõistluste parim hetk laupäeval pärast kõrrepõllu tulemuste teada saamist. Nimelt sai Raido Kunila kõrrepõllu künnil kõrge 10. koha.
Euroopas on üha menukamad päikeseenergia- ja agroprojektid. Ka Soomes jagavad lambad juba päikesepaneelidega sama karjamaad. Kasu on suur, sest samal põllul saab toota nii elektrit seadmetele kui ka toitu inimestele ja veistele.
Eesti tõuloomakasvatajate ühistu (ETKÜ) uueks nõukogu esimeheks valiti Saaremaa piimakarjakasvataja Tõnu Post, aseesimeheks Harjumaa piimakarjakasvataja Kaja Piirfeldt.
Kündmise maailmameistrid on selgunud. Tiitlid viivad koju Iirimaa võistlejad - tavaadra klassis Eamonn Tracey ja pöördadra klassis Jer Coakley. Eestlaste parim koht on Raido Kunila 10. tulemus kõrrekünnil, lõppjärjestuses aga Priit Puuoru 14. koht pöördadral.
Kuna praegu on toetustaotluste esitamine PRIA internetiportaalis küllaltki raske ja mahukas ettevõtmine, arvab amet, et tulevikus võiks olla nii, et talupidaja peab sisuliselt vaid kinnitama, et on nõus toetusnõuete täitmisega kaasnevaid kohustusi täitma.
16. ja 17. augustil toimub Tartu külje all Rõhul rahvusvaheline suursündmus - 69. maailmameistrivõistlused kündmises. Eestisse on esmakordselt kokku tulnud maailma võistluskündjate paremik, kes kahe päeva jooksul end võistlusaladel proovile panevad.
Seda, et talivili on riskiäri, tõestab ka tänavune viljelusvõistlus. Nimelt on võistlemas tavalisest rohkem kaera-, oa- ja hernepõlde. Need viljad külvati hävinud taliodra ja -rapsi asemele.
Augustis hakkavad aedades valmima ploomid ja õunad ning neid, kelle viljapuud on saagi all lookas, tabab tõsine mure: mida nendega peale hakata? Kuid esialgu on veel aega ja suurem uputus alles ees.
Maalehe katsepõllust sirgunud Kõplahõimlased otsustasid sel laupäeval tulla Viimsi taluturule, kaasas hulk Viljandimaal kasvatatud köögivilja. Kusjuures on tegu esimese katsega oma kasvatatud kaupa müüa.
KEVILI taimekasvatusspetsialist ja agronoom Meelis Värnik jagab põllumeestele uusimat teavet ja nõuandeid, kuidas põllult korralikku saaki saada.
„Meid varastati paljaks.“ Kas eestlased on piisavalt ausad, et müüjata talupoed toimida saaks? (130)
Pärast koroonat moodi läinud köögiviljade ja muude talusaaduste selvemüüklad on endiselt populaarsed. Enamasti teevad kliendid talunikele rõõmu, kuid ette on tulnud ka ehmatavaid kogemusi, kui poest on kaup ära varastatud.
Põuase ilma ajal ründasid rapsipõlde putukate hordid, aga nüüd on teraviljad paduvihmade tõttu vee alla jäänud.
Eestil on au kahe nädala pärast võõrustada maailma künnieliiti, kes hakkab Tartumaa põldudel võistlema maailmameistri tiitlile.
„Paljud karjakasvatajad mäletavad siiani isegi tõuraamatu numbri järgi kuulsat holsteini tõugu tõupulli Grandboyd,“ teatas Eesti tõuloomakasvatajate ühistu (ETKÜ) juhatuse esimees Tanel Bulitko. Selle pulli vägitükke niipea veel ei unustata.
Põlvamaa Raja talu vaarikaistandus andis juulis esimese saagi, ning mõne teise vaarikakasvataja jutt, et teistel saagid viletsad, ei pea nende näitel sugugi paika.
Tänu Diana ja Arno Pärna limusiini tõugu lihaveistele paistab Lahemaa rahvuspargis rannajoon pilliroost kenasti välja ning vähemaks on jäänud ka võsastunud karjamaid.
Katastroof Kadarbiku talus: erakordne vihm hävitas kõik kapsad. „Neid puhtfüüsiliselt enam pole“ (268)
Juuli teisel poolel sadas Kadarbiku talu põldudel maha 120 mm vihma, mis hävitas kõik peakapsad ning kolmandiku porganditest. Minister käis olukorda uurimas ja tõdes, et riigil talunikule abiraha pole, seda tuleb otsida Brüsselist.
„Võiks olla kontrollitav, et see raha ikka julgeolekusse läheb.“ Ettevõtete tulumaks teeb talunike elu veelgi raskemaks (40)
Valitsuskoridorides küpsev plaan kehtestada ülejärgmisest aastast ettevõtete kasumile kaheprotsendiline tulumaks tekitab murekortse väiketalunikel, kelle sõnul muudab koormis nende hakkamasaamise raskel ajal veelgi keerulisemaks.
Pärnumaal nii oma tarbeks kui ka turul müügiks arbuuse kasvatav Indrek Teor sai eelmine nädal ebameeldiva üllatuse osaliseks: enamik tema vilju olid öö jooksul auklikuks nokitud.
Saaremaa Mahemunade tootja Tanel Tang jäi avalduses tehtud vea tõttu ilma 18 000 euro suurusest põllumajandustoetusest, mille eest plaanis juulis uued kanad soetada. Ta leidis siiski võimaluse, kuidas oma kanala taas täis panna.
Millised on turuhinnad sel nädalal? Vastuse leiad turgude hinnavõrdluse tabelist.
„Tulete maalt, tooge mõni kilo värsket kartulit ka kaasa - see kasvab teil ju seal niisama!“ Sellist palvet on Kõplahõimlased juba mitu korda kuulnud. Ega kahju olekski, kui kartul tõepoolest niisama kasvaks.