PRIA keeldus tapamaja rajamiseks investeeringutoetuse maksmisest. Ringkonnakohus mõistis ettevõtjale saamata jäänud tulu eest 1,4 miljoni euro suuruse hüvitise. Riigikohus vähendas hüvitist aga 1250 euroni. „Välja mõistetud summa on naeruväärselt väike ja mõjub vaidluse asjaolusid arvestades narrita...
Eesti mahetootjad on võtnud eesmärgiks mitte üksnes põllumaade pindala laiendada, vaid et suureneks ka toodete valik ja ostjate huvi mahetoidu järele.
Mahejookide seast pälvis tänavu parima mahejoogi tiitli „Meie lapse lemmiktee“ Tamme ürditalust, mille perenaine taluaiast nopitud ürtidest ise kokku segas.
Euroopas on vaid kaks riiki – Eesti ja Taani, kus piimakarja keskmine aasta väljalüps on üle 10 000 kg lehma kohta, kõige kesisemalt – aastalüpsiks üle 3400 kg annavad piima Rumeenia lehmad.
Taani parlamendis tänavu 18. novembril vastu võetud roheleppega kehtestatakse sealsetele põllumeestele kariloomamaks kasvuhoonegaaside (KHG) heite eest, seda hakkavad nad tasuma 2030. aastast.
Hinnatõus ehmatab küll vist juba igas sektoris. Kes aiandusega tegelenud, teab hästi, millise augu hooaja algus rahakotti jätab. Leevendust annavad hilissügisesed ja talvised soodusmüügid.
Parima mahetootja tiitliga pärjati Tõrvaaugu Mahetalu Raplamaalt, parimaks mahetooteks kuulutati Metsavenna Turismitalu OÜ juust Küllus.
Ehkki paduvihmad hävitasid osa aednike saagi, püsivad tugevamad põllumehed siiani pinnal. Samas värskete aiasaaduste tootmine ja isevarustatus on üksjagu kahanenud.
Oidrema lambakasvataja Mirjam Pikkmetsa karja valvavad tänavu suve algusest kaks laamapoissi: Picchu ja Pinocchio. Kui Lõuna-Ameerikas on need loomad end karjakaitsjatena juba tõestanud, siis Eestis laamade valvurivõimeid alles avastatakse.
„Pruukis meil vaid põllumeeste mõõduvõtu korraldamisega alustada, kui Eestis hakkas teravilja ekspordiks üle jääma,“ naljatas üks peakorraldajatest, Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas tänavustele võitjatele auhindu üle andes. Viljelusvõistlus toimus sel hooajal juba kahekümnendat korda.
Aiandustootjad pole rahul, et Lätis on juba aastaid madalam käibemaks köögiviljadele, aga Eesti tootjad peavad hakkama saama kõrgema käibemaksumääraga ega suuda seetõttu konkurentsis püsida.
Euroopa Komisjon jõudis järeldusele, et põllumajandusmaa rentimine eraettevõttele Tartu Agro turuhinnast madalama hinnaga ei ole kooskõlas Euroopa Liidu riigiabi eeskirjadega. Riik peab otsuse kohaselt ettevõttelt riigiabi koos intressidega tagasi nõudma.
Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on oktoobrikuus paljude lihatoodete jaehinnad kauplustes jäänud eelmise kuu tasemele, samas seakarbonaad (–4,1%) ja kodune hakkliha (–2,2%) pisut odavnesid.
Vennad Niccolo ja Bernardo Barberani viivad peretraditsioone edasi vanaisa 1961. aastal asutatud veinitehases.
Põllumeeste sõnul pole siiani selge, kuidas CO2 jalajälge arvutada. Suurt abi ei ole veel olnud ka riiklikust mõõdikust, mida hakatakse katsetama 50 põllumajandusettevõttes.
Rooma foorumil aastatuhandete ajaloo hõngu ahmides ei tasu kahe silma vahele jätta, et mõneminutise jalutuskäigu kaugusel tegutseb linna suurim taluturg Campagna Amica del Circo Massimo.
Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) andis 15. novembril Tallinnas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Lõikuspeol üle 2024. aasta aunimetused parimatele maamajandusvaldkonna tegijatele.
Novembris, kui on pime aeg ja turuletid jäävad tühjaks nagu raagus puud, keskenduvad inimesed tubastele tegevustele ja palju väljas ei käi, seda enam et töögi saab ära teha kodukontoris.
Kuna ilmasooja jagus eeldatust kauemaks, ei saanud Raja talu Põlvamaal septembris veel vaarikahooajale joont alla tõmmata ega pikast hooajast puhata, vaid saagikorjamine pikenes pea oktoobri lõpuni.
Kaks aastat tagasi olid Kaisa ja Priit Tähe sunnitud kobarkriisi mõjude tõttu piimalammaste pidamise lõpetama ja talumeierei sulgema. Nüüd on nad otsustanud rajada uue talu ja tootmisegagi taas alustada, aga hoopis teisiti.
Teraviljakasvataja: kas rohehullusele tõmmatakse nüüd pidurit või tuleb neid nõudeid ka edaspidi täita? (66)
Rohepöördele on tõmmatud veidi pidurit ja suurem tähelepanu on nüüd pöördunud põllumeeste konkurentsivõime tõstmisele ja Euroopa Liidu turu kaitsmisele, selgus oktoobri lõpul peetud „Aasta põllumehe“ konverentsil.
„Kõpp-kõpp Riiga, linna väravast sisse. Mis sinna minna? Kommi-saia tooma,“ laulis mu vanaema poolsada aastat tagasi mõneaastase minuga üle põlve jalal ratsasõitu matkides.
Kodumaiseid hoidiseid turgudel pakutakse, aga valik on pigem kesine. Purki pandud suve- ja sügisandidega eelistatakse kaubelda hoopis sotsiaalmeedia turul.
„Et saada Eesti põllumeestele võrdsemaid otsetoetusi, sel teemal räägib euroliidus läbi meie peaminister,“ selgitas „Aasta põllumehe“ konverentsil Eesti esindaja Brüsselis Siim Tiidemann.
Kolmapäeval, 30. oktoobril selgub Maalehe ja Eesti põllumajandus-kaubanduskoja korraldatud konverentsil „Aasta põllumees 2024“. Samas peetakse ka Eesti põllumajandusele keskenduvat konverentsi.
Piret Hartman: Eesti on ju Skype’i maa, innovatsioon võiks meil olla ka põllumajandussektori vedur (20)
„Põllumajandus ei ole lihtne valdkond, seal töötavaid inimesi on väga oluline tunnustada ja esile tõsta,“ ütles regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman konverentsil „Aasta põllumees 2024“. Ning jätkas Euroopa ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tutvustamisega.
Kolmapäeval, 30. oktoobril selgub Maalehe ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatud konverentsil aasta põllumees 2024. Võitja kuulutatakse välja umbes kell 13.30.
Venemaa sulges elusloomade transiidi Euroopa Liidust kolmandatesse riikidesse alates 18. oktoobrist, tuues põhjuseks lammaste katarraalse palaviku leviku Euroopa riikides.
Põllumehed Toompeal: miks kliimaseadus tekitab segadust ja toidutootja on ebavõrdses konkurentsis? (8)
Ebavõrdne toetuste süsteem Euroopa Liidus, liigne bürokraatia ja segane kliimaseadus – need on tänased kitsakohad, arvavad aasta põllumehe nominendid.