“Võib julgelt öelda, et iga mets on oma omaniku nägu. Isegi kui üldiselt järgitakse traditsioonilisi metsamajandamise tavasid, on iga metsaomaniku puhul midagi, mis just teda ja tema metsa kõigist teistest eristab. Olgu selleks siis mõni metsaga seotud traditsioon, huvitavalt kujundatud kooslused, esile toodud pärandkultuur või põlvkondade üleselt välja kujunenud erilised paigad ja tegevused,” rääkis Eesti Erametsaliidu juhatuse liige, Rakvere Metsaühistu juht ja metsakonsulent Meelis Matkamäe, kes kuulub ka tänavuse konkursi hindamiskomisjoni.

Parimad praktikad

Lisaks temale hakkavad osalejate metsi üle vaatama Luua Metsanduskooli metsandusvaldkonna õpetaja Dimitri Randoja, 2021. aasta parim metsamajandaja Gunnar Lepasaar ning Erametsakeskuse kontrolliüksuse spetsialist ja metsakonsulent Veljo Kütt.

Metsamajandajate konkursi kaaskorraldaja SA Erametsakeskuse juhatuse liige Gunnar Reinapu tõstab konkursi juures esile võimalust tutvuda erametsade parimate majandamispraktikatega. “Ootame ka sel aastal konkursile osalejaid kõikjalt Eestist, see annab võimaluse näha nii looduse kujundatud erinevaid kooslusi kui ka omaniku heaperemeheliku käe all kujundatud metsi ning häid tavasid,” rääkis Reinapu.

Metsaomanikke on väga erinevaid alates suurfirmadest kuni nendeni, kel maamaja ümber hektar või paar. „Konkursile on oodatud kõik metsaomanikud, kes oma metsa heaperemehelikult majandavad,” julgustab kogu pere metsapäeva ja metsamajandajate konkursi projektijuht Kertu Kekk-Reinhold. „Ainuke tingimus on metsaomanikuks olemine või oma peremetsade majandamine. Muid kriteeriume me osalejatele seadnud ei ole, sest soovime näidata just metsaomanike mitmekesisust ning erinevaid valikuid, mida oma metsas tehakse.”

Eesti Erametsaliit on metsamajandajate konkurssi korraldanud juba 1994. aastast. Nende aastate jooksul on oma tegevusi tutvustanud mitusada metsaomanikku. Tegu on Eestis ainukese metsaomanikele suunatud konkursiga.

Eesti Erametsaliit sai hiljuti 30 aastat vanaks ja järgmisel aastal juhtub sama konkursiga. „Metsamajandajate konkurss alustas Toomas Lemmingu käe all parima talumetsamajandaja konkursina,” räägib Kekk-Reinhold. „Tänaseks on konkursi nimi metsamajandajate konkurss, kuhu on osalema oodatud kõik metsaomanikud, sõltumata nende metsade majandamise vormist.”

Ta lisab, et metsas on 30 aastat pigem lühike aeg, kuid selle ajaga on väga palju kasvanud meie metsaomanikud, õpitud on omanikuks olemist. „Juurde on saadud teadmisi oma metsa ja selle majandamise kohta, kasutusele võetud uusi tehnoloogiaid. Palju metsaomanikke on teadmisi kogumas nt Luua Metsanduskoolis või ka metsaühistute õppepäevadel.”

Ühistud tulevad appi

Projektijuhi sõnul on igal aastal konkursil osalejate kaudu näha olnud, et metsade majandamisel usaldatakse palju ka metsaühistuid – igapäevaselt linnas elavatel metsaomanikel on ühistute näol olemas koostööpartnerid, kes aitavad metsas toimetada ja teadlikke valikuid teha. Nii ei peagi ise kõike selgeks õppima, sest kvaliteetne nõuanne on ühistute kaudu kõigile kättesaadav.

Üks tingimus on siiski veel - metsamajandajate konkursile oodatakse neid metsaomanikke, kes on valmis oma tegemisi ka laiemalt tutvustama.

Suve jooksul külastab kandidaate neljaliikmeline metsandusspetsialistidest koosnev hindamiskomisjon ning konkursi tulemused kuulutatakse välja augusti viimasel laupäeval Jõhvis toimuval kogu pere metsapäeval. Osalejatele panevad väärikad auhinnad välja STIHL Eesti, System Separation Ltd, Luua Metsanduskool, Deskis, Forestplanter ja teised koostööpartnerid.

Kogu pere metsapäevale plaanitakse taas tuua erinevad metsaga seotud organisatsioonid ja tegevused, mis võiks huvi pakkuda kogu perele. Laval astuvad üles Curly Strings ja Duo Ruut, päevajuhiks on Urmas Vaino.

Eraldi programm on kavas metsaomanike telgis, mille tegevust veab Reigo Ahven. Täpsem kava on veel koostamisel.

Konkursil osalemiseks tuleb hiljemalt 31. maiks täita ankeet aadressil www.erametsaliit.ee/metsamajandajate-konkurss.

Lisainfo:

Kertu Kekk-Reinhold, kogu pere metsapäeva ja metsamajandajate konkursi projektijuht

kertu.kekk@erametsaliit.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid