Eesti võõrustab 2024. aastal kündmise maailmameistrivõistlusi. Loodetavasti pakub see üritus laiemat huvi ning seetõttu tasuks teada, mida künnivõistlused endast üldse kujutavad.
Kuigi viimasel paaril kümnendil on põllumehed järjest rohkem hakanud kasutama minimeeritud mullaharimist ehk kultiveerimist ja randaalimist, peab paika mõte „künd on mullaharimise alus“.
See tähendab, et põld vajab ikkagi, olenevalt mulla tüübist ja põllu kasutamise eesmärgist, kas lühema või pikema aja järel ka kündmist. See on eriti oluline seemnevilja kasvatajatele. Sellelt pinnalt on kutsutud ellu ka künnivõistlused ja võistluskünd.
Tehnikasport
Oma sisult on võistluskünd tehnikasport nagu autoralli, motokross või vormel. Kui autospordi alade eesmärk on lisaks meelelahutuse pakkumisele parandada masinaid ja nende mootoreid, siis künnivõistluste tulemustest teevad järeldusi traktori- ning adratootjad.
Eestis on see pikkade traditsioonidega ala: esimesed künnivõistlused korraldas Carl Robert Jakobson juba 1874. aastal. Parimaid künnimehi pärjati ka esimeses Eesti Vabariigis. Tava jätkus kolhoosiajal, regulaarsed künnivõistlused algasid ENSVs 1965. aastal.
Esimesed kündmise maailmameistrivõitlused korraldati Kanadas 1953. aastal. Eesti kündjad osalesid vene ajal Nõukogude Liidu meistrivõistlustel. Esmakordselt jõudsid meie kündjad maailmavõistlustele 1989. aastal.
Meeskonnad võistluste taga
Kündmise maailmameistrivõistlusi korraldab maailma künniselts – World Ploughing Organisation (WPO).
Eesti kündjate tase on tavaliselt jäänud 15. ja 25. koha vahele. Väga häid tulemusi on näidanud siiani kaks meest – Mait Pajo ja Jüri Lai, kes mõlemad on end paar korda kündnud esikümnesse. Tänavused maailmameistrivõistlused rõõmustasid meid taas, sest noor Kehtna künnimees Priit Puuorg, kellele see oli esimene tiitlivõistlus, tõi koju 10. koha.
Eestis korraldab künnivõistlusi Eesti Künniselts. Igal aastal toimuvad kohalikud tiitlivõistlused eri paigas. Üks populaarsemaid kohti on olnud Olustvere. Võistlusi on peetud ka Rõhul, Kehtnas, Kuremaal jm. Tänavu lisandus uue kohana Vinni. Kuna Järvamaal – Eesti parimate põldude piirkonnas – pole juba kolmkümmend aastat künnivõistlusi peetud, loodetakse 2023. aasta tiitlimatš pidada seal.
Võistlusklassid ja võistlusalad
Võistlusklasse on kaks: tavaatrade ja pöördatrade klass. Võistlustel kasutatav tavaader on kahehõlmaline. Ka pöördader on kahehõlmaline, kuid kuna see on pööratav, siis on tal nii üleval kui all kaks tööorganit ehk kokku neli sahakomplekti.
Ka võistlusalasid on kaks: kõrrekünd ja söödikünd. Kõik võistlejad peavad kündma nii kõrt kui rohumaad. Seetõttu on künnivõistlus kahepäevane üritus: esimesel päeval küntakse kõrrepõldu ja teisel rohumaad.
Nagu igal võistlusel, hindavad ka künnivõistlust kohtunikud. Hinnatakse künni elemente ja kõrgeima punktisumma saavutanu on võitja.