Jõhvikas, pohl ja rabamännivõrsed tõid Minna marmelaadile peavõidu
(2)VANAEMA SAHVRIST* Raplamaal Valtu külas on OÜ Minna Sahvri töötajatel käed-jalad tööd täis, sest nii palju mahemarmelaadi kui tänavu aastalõpul pole varem jõulupühadeks tellitud.
„Alustasime aastalõpu tellimuste vastuvõttu juba oktoobris – tellivad ökopoed, veganid, asutused jõulupakkideks, ka saatkondades on võõrustatud külalisi meie marmelaadiga,“ teatab OÜ Minna Sahvri asutaja ja juhataja Siret Elmi oma tootmistsehhis. Kuna nõudlus on suur ja neil on käsitöötooted, siis jõulutellimusi enam vastu ei võeta.
„Huvilised saavad nüüd tellida mahemarmelaadi alles uueks aastaks,“ lisab Elmi.
Millest selline müügiedu?
Nimelt on juba üle kümne aasta tegutsenud käsitöömarmelaadi tehas valmis saanud tõelise müügihitiga – esimest korda on rabamännivõrsed jõudnud marmelaadi sisse ja nii edukalt, et Minna mahemarmelaad tumedas šokolaadis „Rabade maitsed“ on oma küllusliku buketiga võitnud juba mitu peapreemiat. Tänavuselt mahekonkursilt toodi parima mahetoidu peavõit, suvel peetud talupidajate liidu konkursil pälvis „Rabade maitsed“ parima maiuse tiitli, tunnustusi on saadud veelgi.
Raba lummab ja kutsub
„Raba laiub su ümber lõpmatu väljana, lummab ja kutsub,“ on kirjas võidukommikarbi siseküljel, taustaks kaunid fotod Raplamaa rabadest, mille on pildistanud kohalik fotograaf Romet Vaino.
Marmelaad sarjast „Rabade maitsed“ sisaldab nelja erineva maitsega marmelaadi, kus ainulaadse maitse annavad jõhvikas, pohl, mustikas ja rabamänd. Männivõrsetõmmis lisab hõrgu maitse, okkad on purustatud imepeeneks ja puistatud maiusele peale. Kõik lisandid alates tumedast šokolaadist, männiokkaõlist kuni agar-agari želeeriva aineni on mahetooted. Retseptid on välja mõelnud Siret Elmi.
Mahekonkursi žürii tunnustas Minna Sahvrit väga hea idee eest meie loodusväärtuste esiletõstmisel, samuti toote ja disaini kooskõla, suurepäraste ja huvitavate maitsete eest. Hindamiskomisjoni esimehe Angelica Udekülli sõnul iseloomustavad 2022. aasta konkurssi märksõnad „tagasi juurte juurde“ ja „tervis toidust“.
„Konkursil osalenud toodete hulk tundus suurem ja põnevam kui kunagi varem. Väärikalt on esindatud nii ehedad piimasaadused, aiasaadused kui ka metsaandidest valmistatud tervist toetavad tooted,“ selgitas Udeküll.
Tänukummardus vanaema Minnale
Siret Elmi jutustab, et kõik sai alguse lapsepõlvest, kui ta oma vanaema Minna juures aiast marju korjas. Koos käidi ka metsas marjul ja siis keedeti moose, tehti hoidiseid, nii et sahvririiulid olid hoidiste purke täis. Sealt ka osaühingu nimi Minna Sahver. Praeguse toidutööstuse tootevalikus on üle 20 marmelaadi, õuna- ja maasikamarmelaadid piimašokolaadis on valminud vanaema Minnat meenutades.
Meil on päris marjad, köögiviljad, puuviljad, nendest teeme ise püree, mis rändab marmelaadi sisse, osa komme lähevad lõpuks ka läbi šokolaadimasina.
„Alustasime 12 aastat tagasi koduköögis poti-panniga põlve otsas,“ meenutab Siret Elmi, kes on õppinud nii raamatupidamist kui ka ärijuhtimist. Nüüdseks on soetatud Valtu külas tegutsevasse toidutööstusesse nüüdisaegne tehnoloogia. Suvel ja sügisel ostetakse kokku ja korjatakse ise mahealadelt mustikaid, jõhvikaid, pohli, sõstraid, aedmaasikaid jt marju ja vilju.
„Meil on päris marjad, köögiviljad, puuviljad, nendest teeme ise püree, mis rändab marmelaadi sisse, osa komme lähevad lõpuks ka läbi šokolaadimasina,“ räägib firma juhataja – nende mahemaiuste maitse ja värv on päris, mitte maitseainetega saadud.
Igal nädalal tuleb siit tehasest umbes tuhat maiusepakki, marmelaade valmistatakse üle 800 kg kuus. Minna Sahvri marmelaade müüakse üle Eesti talupoodides, kohvikutes, Rimi „Talu toidab“ lettides ja osades Selverites. Väike kogus mahemaiust on jõudnud müüki ka Saksamaale.
„Meil on kõik tooted mahedad, läksime mahedale üle kolm aastat tagasi,“ teatab Elmi, kes on ise ka kogu perega mahetoidufänn. Ta selgitab, et on uueks sihiks võtnud ekspordi Saksamaa turule, sest sakslased hindavad mahetoitu väga.
„Saksamaal eelistab enamik inimesi juba mahetoitu. Millal meie Eestimaal nii kaugele jõuame?“ küsib Siret Elmi.