Armastatud lauljatar Lenna Kuurmaa naudib maal e-lu
Hingelt vaba Lenna on terve varasema elu linnas elanud, kuid tunneb end täielikult maa- ja looduslapsena, mistõttu ei põhjustanud Setomaale kolimine talle liialt takistusi. Uuest elukohast lähtuvalt on Lennast saanud usin e-poodleja, kes julgustab ka teisi maale kolima.
Eesti 45 000-ruutkilomeetrisel pinnal ei ole enam kohta, kuhu posti- või kulleriteenus ei ulatuks ja eestlased on aina usinamalt neid võimalusi ära kasutama hakanud. Eelmisel aastal telliti näiteks ainuüksi pakiautomaatidesse ligi 12,4 miljonit pakki, mis teeb keskmiselt 34 000 pakki päevas.
E-ostlemise laiale levikule on kaasa aidanud ka selle kasutamise lihtsus ja mugavus. Alustamiseks on vaja selgeks teha vaid interneti toimimise baasteadmised, millega on juba kursis üle 4,5 miljardi inimese. Lisades sinna veel vajaliku arvuti või nutiseadme, toodki endale kõik maailma poed koju kätte.
E-võimalused teevad maale kolimise lihtsamaks
Kuigi julgelt üle poole rahvastikust elab endiselt linnades, on meile antud ideaalsed võimalused maale kolimiseks. Esiteks aktsepteerib aina enam tööandjaid nüüd ka kaugtöö võimalust, mis tähendab, et ei pea muretsema igapäevase tööle ja koju sõitmise pärast. Ning teiseks, pea kõik kaubad ja teenused on võimalik üle Eesti koju kätte tellida, mis vähendab jällegi vajadust mõttetuteks väljasõitudeks.
Aina enam tööandjaid aktsepteerib nüüd ka kaugtöö võimalust, mis tähendab, et ei pea muretsema igapäevase tööle ja koju sõitmise pärast.
Mugavast ja ahvatlevast võimalusest oma elu maale ümber lülitada on kinni haaranud nii mõnedki noored ning tegusad pered, nende seas ka perekond Kuurmaad.
Nimelt kolis armastatud lauljatar Lenna Kuurmaa paar aastat tagasi linnakärast eemale ja jättis kogu oma senise linnaelu, et alustada koos perega uut etappi Setomaa metsade vahel. Unistus oma talus elada saatis Lennat juba kümmekond aastat – ajast, mil ta Eesti kaguosas pikalt tühjana seisnud talukompleksi soetas. Lõplik otsus maale elama minna langetati vaid mõni aasta tagasi.
Setomaa põliste metsade vahel toimetavast Lennast on nüüdseks saanud usin e-ostleja, kes mitmetunniste autosõitude asemel tellib vajalikud tarbeesemed mugavalt e-poest ja julgustab ka teisi inimesi maale kolima.
E-tellimus aitab vältida mitmetunnist sõitu
Kuigi lähim füüsiline pood paikneb talust umbes nelja kilomeetri kaugusel, siis Lenna nimetab seda pigem külapoeks, kust saab vajadusel kiirelt mõne puuduoleva toidukauba. Põhjalikum ostukorv eeldab aga ligi tunniajast sõitu Võrru ning suurem kaubatiir lausa mitmesajakilomeetrist sõitu Tartu linna ja tagasi.
Kui toiduaineid meeldib Lennale osta pigem füüsilisest poest, siis kõik muu vajaliku tellib ta internetist. Kosmeetika, näo- ja kehahooldustooted tellib ta nimelt juba aastaid e-poest ning kuna ka riidepoed asuvad kaugel, siis endale ja lastele hädavajalik tellitakse Kuurmaade peres samuti e-kaubandusest. „Alles hiljuti olin olukorras, kus pereliikmed olid öösel kõhuviirusega hädas ja muidugi olid kodust kõik hädavajalikud ravimid otsa saanud. Õnneks ei ole internetis vahet, mis kell on, ja sain kenasti kell viis öösel perele antibiootikumid järgmiseks päevaks koju ära tellida,“ lisas ta.
Omamoodi traditsiooniks on saanud ka emale lillede saatmine. „Ema elab mul Soomes ja kuna alati ei õnnestu ise kohapeale sõita, siis on saanud harjumuseks lilled e-poest emale otse koju saata. Nii mugav, et seda saab kodust organiseerida,“ sõnas Lenna.
E-poodideta oleks Lenna majapidamine oluliselt tühjem
E-poe lahendus toimib Lenna sõnul ka maal väga kiirelt ja mugavalt – vahet ei ole, kas tellida kulleriga või pakiautomaati. „Kui puuduks igasugune e-ostlemise võimalus, oleks meie majapidamine kindlasti asjadest oluliselt tühjem,“ lisas Lenna muheledes, kuid nentis, et ega ta enam muudmoodi elu ette ei kujutaks. „Ilma e-poodideta peaksime alati suurematesse linnadesse sõitma, mis tähendab meie jaoks mitmetunnist ajakulu, rääkimata suurenenud rahalisest väljaminekust.“
Ilma e-poodideta peaksime alati suurematesse linnadesse sõitma, mis tähendab meie jaoks mitmetunnist ajakulu, rääkimata suurenenud rahalisest väljaminekust.
Seetõttu tulevad kõik laste ja enda riided, kirja- ja koolitarbed enamasti just e-poodidest. „Samuti on mul mõned lemmikud brändid, mida ei saa isegi mitmesaja kilomeetri raadiusest, näiteks teatud ökoloogilised pesuvahendid ja kosmeetika ning mõned asjad tulevad ka välismaalt. Lisaks ka mõned toiduained, mida poelettidelt tavaliselt ei leia, näiteks kala või kindlad maitseained,“ lisas ta.
Oma lemmikute e-poodidena toob Lenna välja Ökotoa (www.okotuba.ee) ja Facebook Marketplace’i. Ökotoa valikust leiab orgaanilisi ja looduslikke, ökoloogiliselt puhastest toorainetest valmistatud veganlikke ja julmusevabu kosmeetikatooteid ning Facebook Marketplace’is saab teistelt eraisikutelt kasutatud kaupa soetada. „Olen suur taaskasutuse fänn, mistõttu olen sealt tihti lastele riideid ja jalanõusid tellinud, samuti olen seal sageli ka ise müüja rollis,“ nentis ta.
Kuigi elukohast lähtuvalt e-poodleb Lenna võrdlemisi tihti, siis tänu usaldusväärsetele kaupmeestele on tal senini õnnestunud petuskeemidest pääseda. Vaid paaril korral on mõne tarnijaga ette tulnud segadus pakiautomaadi osas, kuid olukorrad on seni alati positiivselt lahenenud.
Lenna soovitus: tarbida targalt!
Vaatamata lõpututele võimalustele soovitab Lenna e-ostlemisel kaine meele säilitada. „Kui füüsiline pood pannakse teatud kellaajal kinni ja sinna on vaja spetsiaalselt kohale sõita, siis e-pood meile piiranguid ei sea. Šoppamine on meist vaid internetiühenduse ja nutiseadme kaugusel, mistõttu on eriti oluline kõigile ahvatlustele mitte järele anda ning mitte üle tarbida ja kasutada e-kaubandust ikkagi vajadusest lähtuvalt,“ soovitas Lenna Kuurmaa.
Ennast peab Lenna võrdlemisi ratsionaalseks e-ostlejaks, kelle ostukorvi satub vähe läbimõtlemata kaupa. „Pigem juhtub, et mõned tooted ei istu päris nii, nagu tootereklaamil poseerival modellil või on näiteks suurus natuke vale. Selle asemel, et need koju niisama seisma jääks, viin need hoopis oma kirbuturu boksi müüki!“ lisas ta.