Nii nagu Euroopa Liidu erinevad direktoraadid näivad vahel toimivat kui luik, haug ja vähk, samamoodi on ka maailma kliimaraportis samade andmete alusel jõutud eri osades kohati üksteisele vastutöötavate järeldusteni.
Möödunud nädalal avaldati oluline dokument, mille alusel kujundatakse järgnevatel aastatel nii mujal maailmas kui Euroopas keskkonnapoliitikat. Valitsustevaheline kliimamuutuste paneel avaldas oma kuuenda hinnanguperioodi kokkuvõtva raporti „Sünteesiraport: kliimamuutused 2023“.
Metsa puhul nähakse võimalust suurendada selle süsinikusidumist läbi säästliku majandamise. „Metsade ja muude ökosüsteemide kaitse, parem majandamine ja taastamine pakuvad suurimat osa majanduslikust leevendamispotentsiaalist,“ öeldakse dokumendis.
Teises kohas aga on kirjas, et bioloogilise mitmekesisuse ja ökosüsteemi teenuste vastupanuvõime säilitamine globaalses mastaabis sõltub ligikaudu 30–50% pindala tõhusast kaitsest, sealhulgas praegu looduslähedaste ökosüsteemidena.
On vahva, et oma agenda on raportisse sisse saanud nii puidu- kui looduskaitsetööstuse esindajad. Paraku pole võimalik poolt metsa range kaitse all hoida ning samal ajal seal paremini metsa majandades süsinikku siduda.