Väetise hinnad kukkusid, ent põllumehel pole kindlust: kõik teavad, et küllap tuleb ka järgmine kriis
Eelmisel aastal pöörast rallit teinud väetise hinnad on tublisti taltunud, ent üldised kulud tootmissisenditele ikkagi pigem kasvavad. Kui tavaliselt kaotab see, kes ostud kevadeks jätab, siis tänavu on asjad vastupidi ning ettevaatlikkus tõi põllumeestele lisakulutusi.
Väetiste hind sõltub otseselt maagaasi hinnast, mistõttu Ukrainas alanud sõda ja Venemaa maagaasist lahti ütlemine tõid kaasa kosmilise hinnatõusu – varem 200 euro/t maksnud lämmastikväetised saavutasid oma mulluse hinnalae suve lõpuks, kui tonn maksis 1000 eurot.
Põllumehe üheksa ametit
Kuna Euroopa toibus gaasidefitsiidist suhteliselt kiiresti, hakkas langema ka maagaasi ning ühes sellega väetiste hind. Samas püsib see sõjaeelse ajaga võrreldes ikkagi üksjagu kallimana. Kõrvuti väetistega on kallinenud ka taimekaitsevahendid, aga nende hinnatõusu võib kordade asemel väljendada protsentides.
Jätkub juba koroonapandeemiaga alanud tehnika tarnekriis, mis tähendab, et täna tellitud masina saab kätte alles järgmise aasta teises pooles. Eelmisel aastal pidid farmerid üle elama ka päris arvestatava kütuse hinnatõusu. Praeguseks on hinnad tippudest alla laskunud ja loodetakse stabiilset perioodi.