RETSEPTID | Kõik naati sööma! Nii tuleb tervis ja toitki mekib paremini
(1)Kevadel on naadid ühed esimesed, kes oma algul veidi punakad lehed välja pistavad. Ta on mahlakas ja maitseb nagu segu porgandist ja petersellist.

Kõige paremini mekivad noored naadilehed, mis ei ole veel avanenud. Vanemaid lehti võib enne toiduks tarvitamist spinatiga sarnaselt aurutada.
100 g naadilehti sisaldab keskmiselt 100 mg vitamiini C, mida peetaksegi mõistlikuks päevanormiks, lisaks on neis vitamiini A ning mineraalaineist rauda, magneesiumi ja kaltsiumi. Peale selle sisaldab naat rohkesti karotenoide, mida on 100 grammis sama palju kui 100 grammis porgandis.
Korrapärane naaditee joomine võtvat vähemaks valu nendel, kellel on mõni krooniline põletik nagu reuma, podagra või radikuliit. Valutavaid liigeseid võib ka naadi õlitõmmisega määrida.
Naadilimonaad

Peotäis naati
1 oksake harilikku maajalga või kassiratast
piparmündilehti
1 l õunamahla
500 ml gaasiga mineraalvett
1 sidruni mahl
Asetage taimed ja õunamahl kannu ning jätke 3–6 tunniks seisma. Võtke taimed seejärel välja ja valage peale mineraalvesi ning sidrunimahl.
Naadiõli praetud kala juurde
Just Vahemere maades serveeritakse värske kala juurde peterselliõli küüslauguga. See õlisegu maitseb eriti hästi siis, kui lisada sellesse ka naati. Selleks hakkige naat ning segage hakitud küüslaugu, soola ja oliiviõliga pastaks. Küüslaugu asemel võib kasutada ka ristlauku (Alliaria petiolata).
Vürtsäädikas
Pange naadilehed pudelisse ja kallake peale valge veini äädikas või õunaäädikas. Jätke neljaks nädalaks seisma, siis on äädikas võtnud naadimaitse. Enne kasutamist võib äädika filtreerida, kuid naat võib ka pudelisse jääda.
Naadipesto

3 peotäit naati
1 väike sibul
3 sl seesamiseemneid
½ tl soola
1 sl oliiviõli praadimiseks
Peenestage mikseriga naat ja pange kaussi. Pruunistage kergelt seesamiseemneid pannil ilma õlita ja lisage naadile. Pange pannile lusikatäis oliiviõli ja praadige hakitud sibul. Lisage koos soola ja oliiviõliga naadisegule ning segage korralikult läbi. Segu saab hästi hoida külmkapis, kui valada sellele peale õhuke kiht oliiviõli (säilib 2–3 nädalat) või pange sügavkülma.
Tabouleh
Seda Liibanoni bulgurisalatit nimetatakse ka petersellisalatiks. Peterselli saab julgelt asendada naadiga.
200 g bulgurit
100–150 g noort naati
2 lihatomatit
2 sibulat
40 g värskeid või kuivatatud piparmündilehti
5 sl sidrunimahla
5 sl oliiviõli
400 ml vett
soola, pipart
Kallake bulgurile vesi ja pool sidrunimahlast ning laske paisuda (või keetke vastavalt pakendi soovitusele). Lõigake sibul rõngasteks, tükeldage tomatid, hakkige naat ja piparmünt. Kaste valmistage oliiviõlist, sidrunimahlast, soolast ja piprast.
Sinepikaste
½ tassi jogurtit
1 tass hapukoort
3 sl sinepit
100 g hakitud naati
½ tl soola
Segage kõik ained ja kasutage dipikastmena.
Kartuli–naadisupp

400 g kartuleid
pool sibulat
40 g naati
500 ml vett
1 sl äädikat
praadimiseks õli
soola, pipart, muskaatpähklit
Lõigake sibul ja kartul tükkideks. Pruunistage need kastrulipõhjas väheses õlis. Lisage vesi. Hakkige naat ja lisage potti. Keetke 10 minutit, kuni kartulid on pehmed. Maitsestage äädika, soola, pipra ja muskaatpähkliga.