Seakatkust tabatud farmi ümbrus

Mõne aja pärast tuli sündmuskohale ka Põllumajandus- ja Toiduameti esindaja Urmas Pallon. „Uurime küsitluse teel, kuidas haigus võis farmi saada ja vaatame üle kogu farmi bioohutuse. Samuti uurime, kas ja kuidas on loomad liikunud. Sigadelt võetakse hukkamise eel veel ka täiendavad proovid. Analüüside tulemused selguvad homme,“ rääkis ta.

Urmas Pallon

Kohalik elanik Anu, kelle elukoht on linnulennult Lutsu seafarmile lähemal kui 2 kilomeetrit, ütles, et on 13 aastat seal elanud, ei ole oma kodu juures kunagi tundnud lõhna ega kuulnud hääli, mis viitaksid farmile. Kunagi ei ole sead neid seganud ja ka praegune olukord neid ei mõjuta.

Teine elanik David ütles, et ta ei taju, et nüüd kuidagi Põlvas ohtlikum oleks. Teda see olukord ei mõjuta, aga tema isa peab Põlva lähedal sigu. Ta on küll väikeseapidaja, kes kasvatab loomi oma tarbeks ja tal on neid 4-5, aga eelmise suure seakatku laine ajal tuli ka tal loomad hukata. David arvab, et nüüd äkki käiakse ka tema sigu rohkem kontrollimas, aga kuna tegu on siiski väga väikse seakasvatusega, siis ei ole asi nii kriitiline.

Teave sigade haigestumisest jõudis Põllumajandus- ja Toiduametisse (PTA) 26. juulil. „Taudi tõttu hukatakse kõik farmis peetavad sead, sest haigusele puudub ravi,“ selgitas PTA lõuna regiooni juhataja Inge Saavo. Seejärel korraldab PTA farmi ruumides täieliku puhastuse ja desinfektsiooni, pärast mida on teatud aja möödudes võimalik ruumid sigadega taasasustada. Taudi tõttu surnud ning hukatud sigade eest on võimalik taotleda kompensatsiooni.

„Kümne kilomeetrisesse piirangutsooni farmi ümbruses on üks seafarm, millele seatakse võimaliku taudi leviku ära hoidmiseks samuti piirangud loomade ja nende pidamisega seotud materjalide liikumisele“ kinnitas Saavo.

Katkufarm
10 kilomeetrine ohuala Lutsu seafarmi ümber.
Katkufarm

Amet juhib kõigi tähelepanu asjaolule, et taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult PTA poolt volitatud isikud. Vastutustundliku käitumisega saab vähendada riske Eesti seakasvatusele.

Farmi ümbruses võib liiklus olla häiritud, mistõttu palume vabandust võimalike ebameeldivuste pärast.

Viimane SAKi kolle kodusigadel tuvastati eelmisel nädalal Võrumaal Rõuge valla majapidamises, kus hukati 116 kodusiga. Viimane SAK viiruspositiivne metssiga diagnoositi 25.07.2023 Põlvamaal Põlva vallas Ahja alevikus.

2023. aastal on Põlvamaal SAKi diagnoositud kokku 17 metsseal, millest viiruspositiivseid metssigu oli 10 ja antikehapositiivsed 7.

Kokku on Eestis 26.07.2023 seisuga SAK diagnoositud 40 metsseal, neist 14 viiruspositiivset metssiga.