Eramets on mitmekesine

„Hea ja hooliv omanik majandab oma metsasid kindlasti pika vaatega ja järjepidevalt, mõeldes sellele, millise väärtuse ta endast järgnevatele põlvkondadele jätab,“ selgitas Eesti Erametsaliidu juhatuse liige ja metsamajandajate konkursi hindamiskomisjoni liige Atso Adson, mis toob konkursil edu. „Plusspunkte annab metsade mitmekesisus nii liigilise koosseisu kui vanuse poolest ning oskus erinevate metsamajanduslike võtetega terveid ning kvaliteetseid metsasid kasvatada.“

Metsamajandajate konkursi eesmärk on tutvustada, kui mitmekesised on nii Eesti erametsad kui nende omanikud. Seetõttu ei ole parimaks metsamajandajaks kandideerides määrav metsa majandamise vorm ega omandi suurus vaid just jätkusuutlikkus ning heaperemehelikkus.

Kandidaate külastas ja parimad selgitas välja viieliikmeline hindamiskomisjon, kuhu kuulusid Eesti Maaülikooli metsateadur Kristiina Aun, Valgamaa metsaühistu juht ja Eesti Erametsaliidu juhatuse liige Atso Adson, KiK Eramets kontrolliüksuse kontrollispetsialist Veljo Kütt, Eesti Erametsaliidu keskkonnanõunik Mari Teesalu ning 2022. aasta parim metsamajandaja Andrus Niit.

Kogu pere metsapäev 2022. Parima metsamajandaja tiitli pälvinud Andres Niitu usutleb päeva läbiviija Urmas Vaino.

Metsamajandajate konkurssi korraldab Eesti Erametsaliit alates 1994. aastast. Tegu on Eesti ainukese metsaomanikele suunatud konkursiga, kus aastakümnete jooksul on oma tegevusi tutvustanud mitusada metsaomanikku. Metsamajandajate konkursi toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Metsapäeval on põnev kõigil

Kogu pere metsapäev toob 26. augustil Tõrva keskväljakule kuhjaga metsatarkust ja huvitavat vaatamist kogu perele. Metsapäeval kuulutatakse välja 30. aastat toimuva metsamajandajate konkursi tulemused ja selgub parim metsamajandaja 2023. Sündmus on külastajatele tasuta.

Eesmärk on tutvustada heaperemehelikku metsandust ning erinevaid metsas tegutsejaid. Eriliselt on mõeldud peredele ja tegevustele lastele.

Eesti Erametsaliidu tegevjuhi Jaanus Auni sõnul toob Kogu pere metsapäev sõna otseses mõttes metsa linna, tutvustades linnaelanikele metsa majandamist ning erinevaid metsas tegutsejaid. „Kogu pere metsapäev toimub igal aastal mullu parima metsamajandaja tiitli saanud metsaomaniku kodumaakonna keskuses. Seekordne metsapäev viib meid 2022. aasta parima, Andrus Niidu kodumaakonda,“ selgitas Aun ja lisas, et Valgamaal on metsamajandajate ring tõeliselt mitmekesine ning valgamaalastele on metsa- ja puidutööstus olulisel kohal.

Kogu pere metsapäev 2022.

„Kogu pere metsapäeva programm on mitmekesine ja põnev, et pakkuda midagi nii väikeste lastega peredele kui ka erialaselt metsaomanikele. Oma tegemisi tutvustavad metsaga seotud organisatsioonid, toimuvad töötoad ja metsateemalised miniloengud, kohal on võimas metsatehnika,“ kirjeldas Aun ja tõi esile, et meelelahutuslikku olustikku loovad tasuta konserdiga Jarek Kasar ja Karl-Erik Taukar Band.

Sel aastal tutvustab näiteks Keskkonnaagentuur uut loodusvaatluste nutirakendust, mis pakub võimalust lihtsa vaevaga sisestada rakendusse kõike, mida looduses liikudes saab vaadelda ja avastada. Peale selle ootab lapsi puude tundmaõppimise retk.

Kogu pere metsapäev 2022.

Eesti Maaülikool toob Tõrvasse aga retrobussi, millega kunagi veeti Järvseljal metsandustudengeid. Samuti panevad nad üles puiduväärindamise minilabori ning valgusmikroskoobid, mille all on võimalik vaadelda nii erinevaid haigustekitajaid kui ka kuuse-kooreüraskit.

Kogu pere metsapäeval toimuvad Tõrva keskväljakul Eesti meistrivõistlused raiespordis ning samuti on võimalus osaleda ekskursioonil 2022. aasta parima metsamajandaja Andrus Niidu metsa.

Kogu pere metsapäev 2022.

„Metsamajandajate konkurss ja kokkutulek on pikkade traditsioonidega sündmus, mille eesmärk on tutvustada laiemale avalikkusele metsandust ning selle eriilmelisust läbi erinevate metsaomanike,“ sõnas Aun. Konkursil tunnustab Eesti Erametsaliit tublisid metsaomanikke, kes majandavad oma metsa heaperemehelikult ning kooskõlas loodusega.

Kogu pere metsapäeval alal osalevad Eesti Erametsaliit, STIHL, Valgamaa Metsaühistu, KIK Eramets, Luua Metsanduskool, Keskkonnaagentuur, Metsaharidus, RMK, Metsalahendused, PEFC Eesti, Eesti Orienteerumisliit, Valgamaa Jahimeeste Ühistu, Eesti Maaülikool, Ühinenud metsaomanikud, Shroomwell, Päästeamet jt.

Kogu pere metsapäeva korraldamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.