„Hoidsime sel ajal madalat profiili“ Toomkiriku tunnikell kullati üle väikeses Järvamaa töökojas
Türi–Tamsalu kitsarööpmelise raudtee tippaegadel alevikuks kasvanud Esna küla Jaama tänava võiks tänapäeval häbenemata ümber nimetada Kullassepa tänavaks.
Sel tänaval tegutseb eestiaegses kauplusehoones Esna Galerii, kus juba kümme aastat perenaiseks Eesti kuldtikandi traditsiooni magistrikraadiga asjatundja Lilian Bristol. Kuldtikkimise eriala on tänapäeval muutunud haruldaseks, kuid selle ameti hiilgeaegadel on meistrite kätetöö teeninud lugematul hulgal kroonitud päid ja auväärseid institutsioone.
Näiteks nelja aasta eest tikkis Lilian Bristol koduateljees Tartu Ülikoolile emakeelse ülikooli 100. aastapäeva tähistamiseks 1802. aastal tsaar Aleksander I allkirjastatud taasavamise üriku koopia kuldtikandis kaaned.
Augustiks aga lõpetas tema abikaasa Martin Bristol Esnas kevadest suveni väldanud Tallinna toomkiriku kella nelja sihverplaadi restaureerimise, mille keerukaim osa oli numbrite ja seierite lehtkullaga katmine. Mõne nädala eest seadis meistrimees ajanäitaja taastatud ja asendatud kullatud detailid oma kohale tagasi.
Koduküla pani mängu kõik mänguklotsid
„Tavaline tööpäev tornis oli kolm tundi üleval, siis lõuna ja õhtupoolikul jälle kolm tundi tööd. Kui äikesehoiatused tulid, siis üles ei kippunud,“ muheleb Martin Bristol.