Jüri ja Sven Ketner.

Lugejad valisid lemmikuks Jüri Ketneri Tartumaalt, kes majandab metsa koos oma poja Sven Kochiga. Auhinnaks saadud Maalehe aastatellimus läks õigesse kohta, sest Ketner loeb seda hea meelega. „Seal on seda, mida maainimesel on vaja teda, mitte seda linna kära-müra,“ ütleb ta.

Mis pani Maalehe lugejad just teie poolt hääletama? Selle peale arvab ta, et ehk oli tema jutt oli kõige lihtsam. „Ma ei keeruta, räägin otse, mida metsas teen,“ lisab Jüri.

Jüri töötab ise Otepääl RMK loodusvahina. „Meie mäed on sama hullud, jõe äärde ei pääse tavapärase tehnikaga ligigi,“ nendib ta.

Järgmiseks tööks metsas on üraskipuude mahavõtmine. „Neid tuleb kogu aeg juurde, igal aastal tuleb natuke võtta, 10-20 puud,“ selgitab ta. „Täna vaatad, on veel rohelist, poole aasta pärast enam ei ole. Juba puu ladva järgi tunnen ära, milline puu hakkab ära minema.“ Nii saab päästa vähemalt osa materjali.

Juba 30. aastat välja antud parima metsamajandaja tiitli pälvis Tiina Ruul Pärnumaalt. Ruul paistis hindamiskomisjonile silma oma metsa laitmatu tundmisega ning selgete tulevikuvaadetega metsanduses. Teise koha pälvis Rein Jürimäe Hiiumaalt ja kolmanda koha Peeter Änilane Tartumaalt.

Tiina Ruul.

„Tiina järgib oma metsa majandades eelkõige EPAs ja elu jooksul praktikaga omandatud metsakasvatustõdesid, aga ka olukorda puiduturul ja looduslikku mitmekesisust,“ kirjeldas võitjat metsamajandajate konkursi žürii. Hindamiskomisjoni kuulusid 2022. aasta parim metsamajandaja Andrus Niit, Valgamaa Metsaühistu juht Atso Adson, Eesti Maaülikooli metsateadlane Kristiina Aun, KIK Eramets kontrollispetsialist Veljo Kütt ja Eesti Erametsaliidu keskkonnanõunik Mari Teesalu.

Žürii sõnul tunneb Ruul oma metsa igat sentimeetrit, on seal kõik kohad läbi käinud: ning teab täpselt kus miski asub. „Oma metsa on aidanud Ruulil tundma õppida tema korraldatavad loodusretked,“ lisas žürii. Ruuli kiideti ka elukestva õppe propageerimise eest – alles hiljuti käis ta Luua Metsanduskoolis naistele suunatud mootorsaekursustel.

Tiina Ruuli arvates tõi talle parima metsamajandaja tiitli pidev tegutsemine ja oma metsa tundmine. „Laua taga istumisest ei piisa, tegutsema peab. Oma metsaga peab olema tuttav ning teadma, mis seal toimub. Ja ei tohi karta eksida, me kõik teeme vigu,“ rääkis Ruul.

Võitja Tiina Ruul ei saanud ise kohale tulla, auhinna võttis vastu tema poeg Martin, kellele tuli tiitel üllatusena, kuigi ema oli tal kohale tulla paludes vihjanud, et midagi võib tulla. Martin aitab ka ise metsatöödel istutades ja hooldades.

Metsanduses valitseb kõrge tase üle kogu Eesti

Metsamajandajate konkursil saavutas teise koha Rein Jürimäe Hiiumaalt, kelle puhul tõi žürii välja, et ta majandab oma metsa püsimetsana. Seetõttu raiub Jürimäe keskeltläbi igal aastal vaid nii palju, kui metsa juurde kasvab. Tunnustust pälvis ka valmidus oma kogemusi teiste metsaomanikega õppepäevadel jagada.

Kogu pere metsapäev Tõrvas 26. augustil 2023. a. Laval kõik parima metsamajandaja konkursli osalenud perede ja auhindadega.

Kolmanda koha saavutas Peeter Änilane Tartumaalt. Änilase puhul peeti oluliseks mitmekesist metsakasutust ning selle kõrval ka metsatarkuste jagamist: viimastel aastatel on ta metsarahvapäeva raames kõiki huvilisi oma metsa kutsunud, et metsamajandamist ja oma metsa arengut lähemalt tutvustada.

Hindamiskomisjoni liikmed Mari Teesalu ja Atso Adson tõid välja, et esikolmik paistis silma oma teadlikkuse ja teadmishimu poolest. „Nende puhul oli näha, et kõik metsas tehtud otsused on kaalutletud ja läbimõeldud, neil kõigil on olemas suur plaan ja nägemus, kuhu soovitakse jõuda. Samuti olid kõik esikolmikusse kuuluvad metsaomanikud väga avatud uutele teadmistele ja kogemustele, samuti oma kogemuste jagamisele,“ lisasid nad.

Kogu pere metsapäeval jagati kuhjaga metsatarkust, põnevaid avastusi ja huvitavat vaatamist kogu perele. Oma tegemisi tutvustasid erinevad metsaga seotud organisatsioonid, toimusid töötoad ja metsateemalised miniloengud.

Päeva jooksul oli võimalus külastada Shroomwell tootmishoonet, elada kaasa Eesti parimatele raiesportlastele, uudistada võimsat metsatehnikat ja Päästeameti masinaid, proovida kätt orienteerumises ja palju muud. Päeva vedas Urmas Vaino, laval astusid üles Jarek Kasar ja Karl-Erik Taukar Band.