Taotle toetust - sügistööde aeg metsas on kohe käes
Suvi on üürike ning vaikelu metsas on läbi - aeg on asuda tööle ning hinnata ja planeerida vajalikke töid, et metsatervist hoida. Rahakotisõbralikumalt aitavad seda teha mitmed toetused. Timber.ee Metsaühistu MTÜ juht Enari Lumi kutsub kõiki metsaomanikke oma võimalustega tutvuma, sest kogu vajaminev metsatarkus, abi ja toetused on vaid ühe hiirekliki kaugusel.
Ära lase oma metsal „metsa“ kasvada
Kas mets siis ise ei kasva? Kasvab küll, kuid inimkätt on sel siiski vaja, et kasvuhoog kätte saada ja terve püsida. Näiteks need metsad, kus marjulised ja seenelised oma sügissaaki korjamas käivad, on ligipääsetavad peamiselt just seetõttu, et neid on õigel ajal hooldatud. Metsad kuhu inimkäsi pole ulatunud, silmale niivõrd ilusad pole ja ei paku pinget korilastele ega kogu väärtust metsaomanikule. Majandusmetsa majandamata jättes kaotab metsaomanik nii ajas kui rahas.
Mets ei vaja palju tähelepanu, kuid ta vajab seda õigel hetkel. „Oma metsas võiks metsaomanik ühe korraliku jalutuskäigu teha nüüd, kuna septembrikuu jooksul peaks alustama näiteks sügisese istutustööga, et enne külmade tulekut saaksid taimed korralikult juurduda. Tähelepanu vajab ka noorendike hooldus ning ära tuleks teha repellendiga ulukitõrje. Hinnata tasuks ühtlasi üraskikahjustusi,“ räägib AS Timber Metsaühistu MTÜ juht Enari Lumi.
Kõigi nende ja paljude teiste vajalike tööde organiseerimisel saab abi metsaühistust. „Me jagame lahkelt oma metsaühistu liikmetele metsatarkust, tuleme appi erinevate tööde organiseerimisel jne. Pealegi saavad metsaomanikud ühistu liikmeks olles ligipääsu erinevatele toetustele,“ selgitab Lumi. Tema sõnul lõid nad oma metsaühistu põhjusel, et olla toeks metsaomanikele, et erinevad tööd metsas saaksid õigel ajal tehtud ja metsaomanik ei jääks üksi ka siis, kui raie tehtud ning algust tehakse uue metsa eluringiga. „Oleme siin näinud küll ja veel, et vajalikud töölõigud on metsaomanikel jäänud tegemata, mis on vähendanud raieküpse metsa väärtust oluliselt. Ka pärast raie teostamist ei teata, kuidas minna edasi, kuidas valmistada ette pinnast, istutada puid ning neid hooldada,“ räägib Lumi.
Paljud metsaomanikud pole metsakasvatusega tegelenud aga just seepärast, et neil puudub varasem kogemus ja ei osata kuskilt otsast pihta hakata. Seepärast ongi hea ühendust võtta metsakonsulendiga, kes kaardistab esmalt metsaomaniku soovid, selgitab välja metsaomaniku võimalused, pakub välja erinevaid võimalusi ja koostab edasise tegevuskava. Selleks tasub liituda metsaühistuga. Metsaühistuga liitumine on imelihtne. Sisesta oma andmed vormi ja jää ootama kinnitust ning ongi korras! Metsaühistu liikmetelt liitumistasu ei küsita ja liikmemaksu pole.
Pane uus mets kasvama toetuse abil
Käesoleva aasta detsembrini on võimalik taotleda metsauuendamise toetust. Toetust saab küsida maapinna ettevalmistamise, istutamise, taimede soetamise ning metsakultuuri hooldamise eest. „Metsauuendamise toetust saab küsida kaks korda aastas. Esimene voor, mis on tänaseks lõppenud, näitas, et AS Timber Metsaühistu MTÜ liikmete aktiivsus, võttes arvesse, et ühistu on vaid aasta aega tegutsenud, on märkimisväärne. Selle aasta kevadel aitasime oma ühistu liikmetel korraldada erinevaid metsauuendustöid juba enam kui 170 hektaril,“ räägib Lumi, kes usub, et sügis toob endaga kaasa veelgi suurema töökoormuse ja huvi toetuste taotlemise vastu.
Metsatööde planeerimisel, teostamisel ja toetuste taotlemisel tasub olla hoolas. Kuivõrd toetuse taotlemine käib suuresti pärast tööde teostamist, siis nurgataguseid tegijaid ja arveteta oste tasuks vältida. Näiteks metsauuendamise toetuse taotlust täites on vajalik muuhulgas ära märkida ettevõtte nimi, kes müüs taimed, müüja registrikood ning lisada ka kultiveerimismaterjali number. Need on andmed, mis on üldjuhul leitavad korrektselt vormistatud arvelt. „Metsaomanikud, kes täna mõtlevad, et võiks metsauuenduse ette võtta ja mõne taime mulda panna, siis alustada võiks siiski maapinna ettevalmistamisega istutamiseks, kuna istikuid ei pruugi nii kiirelt enam leida. Üldiselt tellitakse istikud ette vähemalt pool aastat enne istutamist. Kuid maapinna ettevalmistus kevadiseks istutamiseks on suureks abiks, et noored metsataimed saaksid konkurentsivabamalt sirguda. Mineraliseerimist tehakse ka siis, kui plaan on mets jätta looduslikule uuenemisele või soovitakse teostada külvi,“ selgitab Lumi.
Ühistu juht tuletab meelde, et toetust saab küsida ka maapinna ettevalmistamise ja hiljem ka metsakultuuri hooldamise eest. Tasub meeles pidada, et noore metsa hooldamise eest saab toetust küsida metsa istutamise aastal ja sellele järgneval kolmel aastal.
Ka ulukitõrjel ja hooldusraietel on suur roll noore metsa püsimajäämisel
Põdrad armastavad maiustada noorte taimedega. Inimese jaoks tähendab see rüüsteretke, kus ühe õhtuga võib üks põrdapere puhtaks närida suure hulga suure vaevaga istutatud ja hooldatud ala, kuid põtradele on see kõigest toit. Selleks, et sellist olukorda vältida, tasub ulukikahjustusi ennetada. Kuidas seda täpsemalt teha tasub uurida metsaühistust, sest ka nende tööde tarbeks on kulude vähendamiseks võimalik taotleda toetust. Metsameetme abil toetatakse noore metsa hooldamist, kahjustatud metsa taastamist ja kahjustuste ennetamist ehk selle meetme alla lähevad hooldusraied (nt valgustusraie), ulukikahjustuste ennetamine. Taotlusi võetakse vastu perioodil 15.09.2023-03.10.2023. Hooldusraie toetuse taotlemisel tuleb jälgida seda, et kinnistul peab olema kehtiv metsamajandamiskava ja metsa jooksev vanus võib olla kuni 30 aastat.
Aeg on küps planeerida talviseid raieid
Talvine periood on oluline eelkõige neile metsaomanikele, kelle lank asub kohas, kuhu ligipääs on muul ajal raskendatud ning metsa väljavedu nõuab külmunud pinnast. „Asju tuleks hakata planeerima juba praegu, kuna talvine periood ei kesta kuigi pikalt ja raieks vajalik eeltöö nõuab samuti aega. Esimese asjana tasuks üle vaadata, kas metsamajandamiskava planeeritava raieala kohta on olemas ja kehtiv. Kui seda pole või on aegunud tuleks tellida uus, mis annab õige hinnangu metsa olukorra kohta,“ tuletab metsaühistu juht meelde lisades, et hiljem on võimalik taotleda toetust ka metsa inventeerimise eest. Selleks, et toetust saada, peavad inventeerimise andmed olema kantud metsaregistrisse. Toetust saab küsida ka kahe eelneva kalendriaasta eest ehk näiteks kava eest, mis on valminud 2021. aastal. Toetuse taotlemise tähtaeg on 07.12.2023. Lisainfot küsi Timber.ee metsaühistust.
Kui kaalukausile jääb soov müüa raieõigust oksjonil, saab tutvuda Timber.ee oksjonikeskkonnaga, seniste klitentide tagasisidega ning toimunud oksjonitega. Leheküljelt leitav info annab hea ülevaate ning arusaama, kas ja miks on oksjon metsaomanikule sobivaim variant oma metsa müümiseks.
Timber.ee Metsaühistu MTÜ paneb liikmete metsad aktiivsesse metsamajandusse ning Timber.ee oksjonikeskkond tagab õiglase hinna Sinu metsa eest.
Võta meiega ühendust! Timber.ee Metsaühistu MTÜ, +372 503 2122, metsauhistu@timber.ee, Narva mnt 36, 10120 Tallinn, Eesti