Uskumatud viljad! Tallinna botaanikaaias saab näha ja sealt osta üle 300 erineva tomatisordi
(4)Tavalised tomatisordid tunduvad igavad ja tahaks järgmisel aastal kasvuhoonesse midagi eksootilist? Lahendus on lähedal: reedel algas Tallinna botaanikaaias suur Tomatipidu, mis kestab pühapäevani.
„Nii maitsvad ja põnevad tomatid, ma juba eelmine aasta tõin siit endale seemned ja kasvasid kasvuhoones imehästi,“ räägib üks Tomatipeo külastajaga, kellega seemneleti ees juttu teeme. Paljud teisedki kohalviibijad lahkuvad uksest rahuloleva näoga, paberkotikesed seemnetega eksperimenteerimiseks kaasas.
„Täpselt ei teagi, kui palju sorte siia lõpuks sai, aga kindlasti umbes kolmsada või isegi üle selle," ütles Maalehele Tomatipeo kuraator Tiia Jaanus. Kohapeal läheb tõepoolest pilt tomatitest kirjuks – tundub, et neid on pea kõigis suurustes ja vikerkaarevärvides.
Kõige põnevamatena paistavad välja hiiglasuured (umbes lapse pea suurused) viljad, samuti tomatid, mis kaugelt meenutavad sügisjooniku sorti õuna. Samuti oli ühes saali nurgas välja pandud valik tšillipipraid, väikestest mitmevärvilistest pallikestest põõsa otsas oranžide banaanikujulisteni välja.
Tomatipidu peetakse botaanikaaias juba viiendat aastat ja selle eesmärgiks on rahvale näidata eriskummalisi tomatisorte. Väljanäitusele on oma kollektsioonid toonud mitmed tuntud tomatikollektsionäärid, näiteks meie oma Ingmar Pappel Potitomatist ja tema Läti kolleeg Valdis Pūliņš.
Märkame, et kaks sorti tomateid on lausa klaaskasti paigutatud. „See on kaitseks,“ räägib Jaanus. „Üks neist on väga erilise väljanägemisega, selline peen ja sametine. Aprikoosi meenutav ja läbikumav. Me ei taha, et inimesed neid puutuks.“
Jaanus räägib, et vahetevahel lähevad mõned viljad ka näituselt kaduma ja kollektsionäärid on hiljem seda avastades väga nukrad. Pärast näituse lõppu ka mingit suuremat tomatimaitsmist ei tule, väärtuslikud viljad lähevad kollektsionääride kätte tagasi.
Ajalooga vili
Tomati looduslikud esivanemad pärinevad Lõuna-Ameerikast, peamiselt Andidest. Tomati kasvatamine kultuurtaimena sai alguse Mehhikost. Esimesed Euroopasse jõudnud tomatid olid kollased ja neid hakati kasvatama ilutaimedena.
Tänapäevaks on aretatud ligi 10 000 tomatisorti, mille viljad erinevad suuruse, kuju ja värvuse poolest. Tomatite maitsenüansidki ulatuvad hapust magusani, mahedast vürtsikani. Tomatipeol on võimalik osadega neist tutvust teha ning soetada põnevate sortide seemneid ja vilju.