„Täpselt ei teagi, kui palju sorte siia lõpuks sai, aga kindlasti umbes kolmsada või isegi üle selle," ütles Maalehele Tomatipeo kuraator Tiia Jaanus. Kohapeal läheb tõepoolest pilt tomatitest kirjuks – tundub, et neid on pea kõigis suurustes ja vikerkaarevärvides.

Tomatipeo kuraator Tiia Jaanus on ka ise oma kasvuhoones mitmeid peolt saadud tomateid kasvatanud. Talle meeldivad magusamad sordid.

Kõige põnevamatena paistavad välja hiiglasuured (umbes lapse pea suurused) viljad, samuti tomatid, mis kaugelt meenutavad sügisjooniku sorti õuna. Samuti oli ühes saali nurgas välja pandud valik tšillipipraid, väikestest mitmevärvilistest pallikestest põõsa otsas oranžide banaanikujulisteni välja.

Kõige suurem tomat oli väljasirutatud käelaba laiune.
Tomatipidu Tallinnas
Näitusel näeb ka täiesti harjumatu kuju ja värviga tomateid. Pildil sort Kumquat Pink Opal.
Väga eriilmelised tomatid on välja pandud.
Valida on 300 sordi seast.
Õunu meenutav tomatisort.

Tomatipidu peetakse botaanikaaias juba viiendat aastat ja selle eesmärgiks on rahvale näidata eriskummalisi tomatisorte. Väljanäitusele on oma kollektsioonid toonud mitmed tuntud tomatikollektsionäärid, näiteks meie oma Ingmar Pappel Potitomatist ja tema Läti kolleeg Valdis Pūliņš.

Võtab silme eest kirjuks see sortide rohkus!

Märkame, et kaks sorti tomateid on lausa klaaskasti paigutatud. „See on kaitseks,“ räägib Jaanus. „Üks neist on väga erilise väljanägemisega, selline peen ja sametine. Aprikoosi meenutav ja läbikumav. Me ei taha, et inimesed neid puutuks.“

Kõige väärtuslikumad sordid - Dwarf Rebela ja Ghost of Bulgaria.

Jaanus räägib, et vahetevahel lähevad mõned viljad ka näituselt kaduma ja kollektsionäärid on hiljem seda avastades väga nukrad. Pärast näituse lõppu ka mingit suuremat tomatimaitsmist ei tule, väärtuslikud viljad lähevad kollektsionääride kätte tagasi.

Ajalooga vili

Tomati looduslikud esivanemad pärinevad Lõuna-Ameerikast, peamiselt Andidest. Tomati kasvatamine kultuurtaimena sai alguse Mehhikost. Esimesed Euroopasse jõudnud tomatid olid kollased ja neid hakati kasvatama ilutaimedena.

Tänapäevaks on aretatud ligi 10 000 tomatisorti, mille viljad erinevad suuruse, kuju ja värvuse poolest. Tomatite maitsenüansidki ulatuvad hapust magusani, mahedast vürtsikani. Tomatipeol on võimalik osadega neist tutvust teha ning soetada põnevate sortide seemneid ja vilju.

Tomatipeo kava

2.09 kell 12.00 ekskursioon Meelte Aias (eesti keeles)

2.09 kell 13.00 ekskursioon Meelte Aias (vene keeles)

3.09 kell 12.00 ekskursioon Meelte Aias (eesti keeles)

3.09 kell 13.00 ekskursioon Meelte Aias (vene keeles)

Registreerumine ekskursioonidele aadressil https://bit.ly/Tomatipidu2023

Vilju saab näha ja osta reedest pühapäevani kl 11-19.

Osalemine näitusel ja üritustel botaanikaaia tavapärase sissepääsutasu eest.