Konkursi korraldaja Airi Vetemaa sõnul oli konkursil osalejate tase ühtlaselt kõrge nii tootjate kui ka toodete puhul ning parimaid seetõttu eriti keeruline valida: „Kuigi ettevõtted olid väga erineva suuruse, tegutsemisvaldkonna ja ajalooga, olid kõigil omad esiletõstmist väärivad eripärad.“ Ühise joonena innustas kõiki nominente soov tegutseda võimalikult keskkonda säästvalt ning pakkuda meie toidulauale suurepärast ja tervislikku toitu.

Sigmar Suu, Meelis Mõttus, Elen Peetsmann

Parima mahetootja tiitli koos poeg Max Mõttusega koju viinud Meelis Mõttus rõhutas: „See talu on meie elukeskkond, seda peab hoidma võimalikult puhta ja elamisväärsena. Minu lapsed ei jätkaks praegu siin, Eesti kagunurgas talu tegemisi, kui me ei majandaks mahepõllumajanduslikult“.

Parimaks mahetoiduks valiti fermenteeritud küüslauk, mis on valminud Lääne-Virumaa väikeettevõttes Vinkymon.

Parima mahetoidu ja parima mahejoogi tiitlid läksid sel aastal ettevõtetele, kes omakasvatatud toorainet ise kohapeal väärindavad. Parima mahetoidu tiitli sai fermenteeritud küüslauk, mis on valminud Lääne-Virumaa väikeettevõttes Vinkymon. Küüslaugu pikaajalisel kääritamisel saadud toode võitis hindajaid eelkõige meeldiva hapuka maitse ja tervislikkusega. Parima mahejoogi tiitli sai keefir, mis on valminud tänavuse parima mahetootja ettevõttes Metsavenna Turismitalu koolide ja lasteaedade soovil. Meeldiv mahe maitse ja siidine tekstuur teevad Metsavenna keefirist suurepärase igapäevajoogi.

Vasakult Rando Vink, Madis Kängsep ja Priidu Veersalu

KONKURSI TULEMUSED – PARIMAD MAHETOOTJAD

Parim Mahetootja 2023: Max Mõttus ja Meelis Mõttus – Lõunapiim OÜ / Metsavenna Turismitalu OÜ. Mõttuste pere on Võrumaal Eesti punast tõugu lehmi pidanud ja mahepiima tootnud üle 20 aasta. Lehmade heaolu ja piima kõrge kvaliteet on neile väga tähtsad ning see kõik kajastub ka talu meiereis valmivates maitsvates juustudes ja muudes piimatoodetes. Keskkonnasäästlik mõtlemine, innovatsioon ja kõrge kvaliteet on Mõttuste pere juhtmõte kõigi tegevuste juures.

II koht: Kalmer Visnapuu – Piira Mahe OÜ / Pariismar OÜ / FIE Kalmer Visnapuu. Kalmer majandab Lääne-Virumaal ja Valgamaal kokku ligi 900 hektaril, suurem osa sellest on rohumaad, sh pärandniidud. Lihaveiseid on kokku ligi 600. Innovatsioon- ja arenguvõimalused, koostöö olulisus ja lihaveisekasvatajate huvide eest seismine on Kalmeri igapäevategevus.

III koht: Priidu Veersalu – Iisaka lambakasvatustalu (FIE Priidu Veersalu) Harjumaal. Talus on 200 lammast, põhirõhk on toodangu kõrgel kvaliteedil ja lammaste heaolul. Priidu südameasjaks on ka pärandkoosluste taastamine ja hooldamine. Priidu osaleb ka mitmete organisatsioonide töös.

KONKURSI TULEMUSED – PARIMAD MAHETOOTED

Parim mahetoit 2023: Fermenteeritud küüslauk, Vinkymon OÜ.

II koht: Praejuust, Metsavenna Turismitalu OÜ

III koht: Kuivatatud küüslauk, Piirimäe OÜ

Parim mahejook 2023: Keefir, Metsavenna Turismitalu OÜ

II koht: Valgesõstra mahlajook, Ostrova Mari OÜ

III koht: Sinikuslapuu mahl, HoneyBerry OÜ