Täna varahommikul on teeolud erinevad. Teekatted suurematel riigiteedel Lääne- ja Ida-Virumaal, Järvamaal ning Põlva- ja Valgamaal on kohati kergelt lumised või jäised, mujal on valdavalt soolaniisked. Ilmaprognoosi kohaselt võib tekkida härmatis ja liiklejatel tuleb arvestada sellest tingitud libedusega. Ennelõunal on vahelduva pilvisusega ilm ja üksikutes kohtades võib lund sadada. Õhu- ja teetemperatuur püsib päeva jooksul miinuspoolel.

Liiklejatel palutakse arvestada, et talvised teeolud on muutlikud ning teekonda planeerides tuleb varuda rohkem aega, vajadusel vähendada sõidukiirust, vältida ohtlikke manöövreid ja hoida pikivahet.

Homme hommikul jätkub Ida-Eestis lume- ja lörtsisadu ning tuisk. Lääne-Eestis sadu nõrgeneb ja läheb üle vihmaks. On suur jäiteoht! Õhtul aga jõuab meieni uus tihe lörtsisadu.

Soovitused

Lumerohkus ja tuuleiilid tähendavad seda, et oodata võib elektrikatkestusi – puude oksad muutuvad raskemaks ning puid võib langeda elektriliinidele. Elektri taastumine võib aga katkestuste rohkuse ja teeolude tõttu kauem aega võtta. Seetõttu soovitab Päästeamet vaadata üle kodused toidu- ja joogivarud, laadida telefonid ja akupangad ning tankida auto.

„Mida rohkem igaüks ise enda ja oma pere heaks ära teeb, seda paremini selle tormiga toime tuleme. Õues liikudes soovitame selga panna soojad riided ja jalanõud. Autosse soetada väike labidas ja pukseerimisköis, et kui ikkagi on vaja sõitma minna, siis väiksemast kuhjast saaks ise välja. Mida hullemad on olud, seda kauem võtab ka aitajatel aega hädalisteni jõudmine, seetõttu tasub end ise aidata nii palju kui võimalik,“ ütles päästeameti vastutav Meelis Mesi.

Päästeamet on kirja pannud vajalikud punktid, millega kindlasti tormi tulekul arvestama peaks:

Enne tuisku

  • Varu joogivett, patareisid ning küttepuid.

  • Arvesta võimalike elektrikatkestustega, lae mobiiltelefon, tangi auto.

Tuisu ajal

  • Jää võimalusel tuppa.

  • Õueminekuks riietudes arvesta, et tuul teeb ilma veel külmemaks. Tuulise ilmaga pane selga rohkem riideid.

  • Kui saad, ära sõida autoga, eriti kõrvalteedel. Hädavajaliku sõidu korral võta kaasa laetud mobiiltelefon, lumelabidas, soojad riided ja soe jook.

  • Teavet tuisu tõttu tekkinud takistustest sõiduteedel küsi riigiinfo telefonilt 1247.

  • Elektrikatkestustest teata Elektrilevi rikketelefonil 1343. Maha langenud liinidest teavita ka häirekeskust telefonil 112.

  • Inimvigastuste ning otsese ohu korral helista hädaabinumbril 112.

  • Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU. Samuti saab sealt infot rikke likvideerimise prognoositava aja kohta.

Kui peaksite jääma lumetormis autoga teele kinni, siis toimige järgnevalt:

Otsige peavarju. Olles autos, jääge sinna abi saabumiseni. Auto aken peaks olema veidi avatud värske õhu saamiseks. Kontrollige, et auto summuti ots oleks lumest vaba, et välistada vingugaasi oht. Riputage autost välja midagi värvilist, et tähelepanu äratada.

Muidugi peaks enne sõitu laadima täis nii mobiiliaku kui ka kütusepaagi. Talvisele sõidule minnes võtke kaasa veel järgmised asjad: taskulamp varupatareidega, esmaabipakk, tekid, villased sokid, tuletikud, labidas, süüa ja juua. Hätta sattudes katke end kas või auto põrandamattidega.

Loetelu kodustest varudest leiab veebilehelt olevalmis.ee ning mobiilirakendusest „Ole valmis!“. Mõlemast leiab ka käitumisjuhised erinevateks kriisiolukordadeks ning mobiilirakendust saab kasutada ka internetiühenduseta.