„See oli meie kõigi elude kohutavaim kartulipanek!“ hüüatas Traktorist, kui projektiga pihta hakkasime. Küll ei mahtunud kartulid torust sisse, küll olid kartulipanemise masina hoovad liiga sügaval, siis jälle mitte piisavalt. Tagatipuks murdus masina üks hoob lausa ära.
Kõplahõimlased Hebo Rahman (sinises), Marju Reitsak (rohelises) ja Maiken Mägi (roosas) istutamas taimi, mille mügri järgmisel päeval kenasti üles tuhnis. Tõrjusime teda vanaemade kombel (ja ootamatult edukalt) mulda maetud kiludega.
Mai lõpus ja juunikuus tabas Eestit jõle põud ja kuumalaine. Meil olid aga taimed täiesti istutamata. Ahastasime (nagu Marju pildil), istutasime ja kastsime hullumeelselt. Põuas süüdistasime hiljem ka oma kehva kartulisaaki: ühest taimest tuli heal juhul välja kaks, aga enamasti üks mugul.

Kärsakate invasioon: sel suvel oli neid kapsaste-kaalikate lehti mugivaid putukaid Eestis erakordselt palju, rääkis meile Maaelu Teadmuskeskuse vanemteadur Pille Sooväli. Ta soovitas nende vastu üldse mitte võidelda: küll putukad ühel hetkel kaovad ja taimed saavad taastuda. Nii läkski.
Meil käis ka külalisi. Muusik Kaisa Ling rõhutas, et temast põllumeest kunagi ei saa. Küll aga grillis ta meile ühe maitsvaima taimse õhtusöögi ja laulis veel kenasid köögiviljateemalisi laule takkaotsa.
Kuigi meid kimbutasid põud, vihm ja muud tehnilised viperused, siis suve teises pooles hakkas aiakraami muudkui tulema, ei jõudnud kõike põllult äragi vedada. Ainult talvekartulit ei saanud, muu üle ei maksa nuriseda.
Füsioterapeut Katrin Kasepalu tuli meile külla ja pani südamele: põllutööd teha ainult mugavas valuvabas asendis, olgu see kas või põlvili või lausa kõhuli. Ja puhata tuleb nii palju kui võimalik!
„Tahaks sõpru näha, aga need hullud on ju ainult põllul!“ teatas liberaalse ühenduse Salk loomise juurest tuntud andmeteadlane Indrek Seppo ja pakkus end üheks õhtuks Kõplahõimlastele appi. Ega temast põllul erilist tolku olnud, küll aga andis ta häid nippe pensioni kogumiseks.
Seemnete hinna, kütusekulu ja köögiviljade poehinna võrdluses jäime 80 eurot kahjumisse. Meie foto- ja videograaf Said rõhutas, et tema on küll suures kasumis. „D-vitamiini on terve suve sünteesitud, sporti on tehtud nii, et pole arugi saanud ja värskes õhus on viibitud rohkem kui viimase viie aasta jooksul kokku.“

Alla me ei anna, kolime hoopis sinna, kus taimed päriselt ka kasvavad –  Viljandimaale! 22. oktoobril 2023 panid Kõplahõimlased hooaja lõpetuseks oma uuel katsepõllul küüslauku maha.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena