„Talv tuleb ikka ootamatult ning kui sügisel unustada grilli sisse tuhk, siis kogub see eriti hästi niiskust. Keraamilised grillid nõuavad muidu väga vähe hooldust ja võivadki õues katte all seista, aga ühtlasi on nad õhukindlad, mis loob soodsa keskkonna hallituse tekkeks. Seepärast peaks pikema seismise puhul jälgima, et grilli õhuavad oleks avatud ja keskkond ei oleks umbne,“ lisas Ojarand.

„Olenevalt kasutusaktiivsusest peaks keraamilist ehk kamado grilli põhjalikumalt kord-kaks aastas puhastama. Hooldus on lihtne, sest suures plaanis on keraamiline grill isepuhastuv. Kevadel tuleks kõigepealt lihtsalt vana süsi ja tahm välja võtta, grill küdema panna, restid kuumaga puhtaks põletada ning grilliharjaga üle lükata. Müüakse ka spetsiaalseid puhastuskomplekte, rasvaleotusaineid ja keraamikakreeme, millega pinnad eriti läikima lüüa. Malmrestid ja ka -pannid tuleks regulaarselt õlitada, muidu lähevad need rooste. Kui suurem puhastus on tehtud, siis võiks grilli, olenemata tüübist, iga kord peale kasutamist kuumaks kütta, kaane sulgeda ja lasta 5 – 10 minutit puhtaks põleda,“ selgitas naine.

Üldine seisukord

Grillikeskuse spetsialisti sõnul peaks kevadel üle vaatama ka grilli üldise seisukorra. „Keraamilised grillid peavad vastu aastakümneid ning sisuliselt ainsad kuluosad, mis saavad palju kuuma ning ka mehaanilisi vigastusi ja võib vajada vahetust, on keraamilised deflektorkivid. Kui mõnes kivitahvlis on silmaga nähtav mõra või kahjustus, siis tuleks detail välja vahetada. Vahest tekib keraamilisele grillile mehaanilisi vigastusi ja värvikahjustusi ning need kohad peaks spetsiaalse värvi või lakiga üle käima. Osadel grillidel on selline komplekt kohe ostes ka kaasas,“ lisas spetsialist.

„Gaasi-, söe- ja keraamiliste grillide puhastamise juures on üks oluline erisus – keraamilist grilli ei tohi traatharjaga puhastada, see kahjustab pinda.“

„Gaasi-, söe- ja keraamiliste grillide puhastamise juures on üks oluline erisus – keraamilist grilli ei tohi traatharjaga puhastada, see kahjustab pinda. Selleks peaks kasutama spetsiaalset puhastussvammi. Samuti ei soovitata kasutada grillide puhastamiseks ahjupuhastusvahendeid, sest need on söövitava toimega ja võivad muid seadme osasid kahjustada.“

Gaasigrilli puhul peaks vähemalt korra aastas ettevaatlikult naela, tiku või peene puuriotsaga puhastama rasvast ja mustusest põletid, mis pikendab nende eluiga. Kui gaasigrilli leek süttib kollaselt, siis on see märk mustuse sattumisest põletile. „Samuti peaks üle vaatama gaasigrilli voolikud ja ühendused, mis võivad talve jooksul külma ja niiskusega rabedaks muutuda ja vajada kevadel uuendamist,“ selgitas Ojarand.

Hooldamata grill võib ohtlik olla

Grilli põhja koguneb ka rasva ja tahma, mis võib pikaajaliselt puhastamata jättes süttida ja seega tuleohtlik olla. „Gaasigrilli puhul peaks eriti hoolsalt puhastama põletite peal asuvaid plekke, kuhu tilgub palju rasva, mis võib leegiga lahvatada,“ soovitas Ojarand.

„Kuigi keraamilistele grillidele antakse kümme aastat ja isegi eluaegne garantii, siis on nad haprad kukkumiste ja mehaaniliste vigastuste suhtes. Suvel tullakse päris tihti murega, et grilli rattad jäid lukustamata, mistõttu läks see suure tuulega reisima, kukkus terrassilt alla ning sai korralikult kannatada,“ hoiatas naine.