Päikeseprillide eelistused seenioritele
Kevad on taas kätte jõudnud ning sageli kurdavad vanemad inimesed selle üle, et nad ei tea milliseid päikeseprille peaks valima, sest osadel on lähedale vaatamisega raskusi, teistel aga probleem nii lähedale kui kaugele vaatamisega ja seejuures ei soovita osta igaks olukorraks erinevaid päikeseprille. Sellises olukorras sobivad hästi optilised päikeseprillid, mis on saadaval nii ühe- kui mitmevaatelistena, ehk siis mis on sobilikud kas lühi-või kaugenägelikele või presbüoopidele, kes ilma prillide abita ei näe lugeda. Eriti mugavad on mitmevaatelised optilised päikeseprillid, kuna nendega saab nii lähedalt lugeda kui ka kaugele teravalt näha ja seda ühe paari päikeseprillidega. Iseäranis oluline on liikluses liigeldes enda silmanägemist korrigeerida ja samal ajal ka päikese eest kaitsta, et nägemisulatus ja -teravus oleksid piisavalt head.
Veel on üheks päikesekaitse võimaluseks päikese käes ja ka autos tumenevad optilised prilliklaasid, mis on samuti saadaval nii ühe- kui mitmevaatelistena ja mis tumenevad õues vastavalt UV-kiirguse intensiivsusele ning mis siseruumides toimivad kui tavalised optilised prillid.
Silmade kuivus või kipitamine
Kui esineb silmade kipitust, sügelust või pisaravoolu, siis prillipoes saab teostada esmase kontrolli ning anda hinnangu, kas tegemist on võimaliku silmaärrituse või -haigusega. Mõnikord piisab, kui klient saab soovituse spetsiaalsetele niisutustilkadele, mis on turvalised ja annavad silmadele vajaliku niisutuse ja kaitse.
Kui silmad punetavad ja jooksevad rähma, siis tuleks kontrollida, kas tegu on silmapõletikuga – sel juhul tuleb külastada silmaarsti, et saada ravi. Silmapõletikud tekivad üldiselt järsku. Ligi 2/3 põletikujuhtudest on täiskasvanutel viiruslikud. Leevendust saab laugudele asetatavatest külmkompressidest ja niisutavatest tilkadest. Bakteriaalseid põletikke esineb kolmandikul haigusjuhtudel ja sel juhul on vajalikud antibiootikume sisaldavad silmatilgad, mida määrab silmaarst.
Silmarõhu mõõtmise olulisus vähemalt korra aastas
Kõrgenenud silmarõhk võib põhjustada pöördumatuid kahjustusi, mistõttu on ennetustöö märkamatult arenevale haigusele parim lahendus. Seda enam, et rõhu mõõtmise protseduur on lihtne ja nõuab vähe aega.
Silmarõhuga seonduvat liigitatakse tihti ühte vererõhuga. Arvatakse, et kui vererõhuga on korras, siis on ka silmarõhuga, kuid tegelikkuses see nii pole. Silmarõhk on silma sees olev rõhk, millel ei ole ühendust vererõhuga.Kuna inimene ise ei tunne silmarõhu muutusi, on oluline käia seda kontrollimas, et vältida rõhu tõusu, mis võib põhjustada silmades pöördumatuid kahjustusi nagu nägemisvõime kaotamine.
Silmarõhu tõus ja sellega mitte tegelemine võib märkamatult viia ühe salakavala silmahaiguse tekkeni, mille ravimata jätmise tulemuseks võib jääda pimedaks. Haigus kannab nime glaukoom ja selle üks esimesi tunnuseid on silmasisese rõhu tõus, mis hakkab kahjustama nägemisnärvi kiudusid. Rõhk suureneb silmasisese vedeliku ringluse häire tõttu – vedeliku produktsioon, liikumine ja äravool on häiritud. Seejuures halveneb inimese nägemine, kuna rõhk avaldab survet silma nägemisnärvile.
Lisaks õigeaegselt avastatud silmarõhu muutustele, annab parima ravitulemuse võimalikult varakult alustatud ravi. Selleks kasutatakse peamiselt silmatilku, mis avardavad vedeliku äravoolukanaleid, kiirendavad vedeliku eemaldumist silmast ning seega vähendavad silma siserõhku. Lisaks kasutatakse ka kirurgilist ravi. Et ennetada silmarõhu tõusu ja glaukoomi teket, on soovitatav vähemalt korra aastas silmanägemise kontrolli käigus mõõta ka silmarõhku. Seda teostab pea iga optikapood, seega esialgu pole vaja eraldi silmaarsti poole pöörduda.