VIDEOD | „Kõik on maatasa tehtud.“ Karuema koos pojaga rüüstas Järvamaa mesiniku tarusid
(45)Karud on taliuinakust ärgates eriti näljased ning kipuvad ka sinna, kuhu neid ei oodata. Nii langesid mõmmiku ohvriks Järvamaa mehe kõik mesitarud.
Nurme talu, kes korraldab Endla looduskaitsealal matkasid, sattus koos matkalistega aprilli lõpus peale kurvale juhtumile. Nimelt olid karud käinud rüüstamas ühe Järvamaa mesiniku tarusid.
„Kui me matkalistega retkelt tagasi jõudsime, siis mesinik oli juba tarude juures ja lubas matkalisi lähemale uudistama, nii sündisid ka videoklipid,“ kirjutab Nurme talu Maalehele.
Mesinik ise oli juhtumit kirjeldades napisõnaline: „Aprilli lõpus ehk siin eelmisel nädalal juhtus jah selline lugu. Jälgede põhjal võis arvata, et tegu oli emakaru ja pojaga.“
„Kõik mesitarud oli laiali tassitud, maatasa tehtud ja ära söödud. Taastada ei ole siin kahjuks enam mitte midagi,“ lisab mees Maalehele.
Tarud olid kaitstud elektrikarjusega, kuid see mõmmikuid ei peatanud.
Videote autor: Marii Maria Ålund
Tartu Ülikooli zooloogi Egle Tammelehe sõnul võib karude toitumist kokku võtta nii: kevadel söövad karud kõike, mida süüa sünnib. Mida rohkem suve poole, seda olulisemaks muutub toidus valk: põdravasikad, sead, sipelgad. Sügisel (alates juuli lõpust/augustist) on tähtsaimal kohal süsivesikuterikkad marjad, puuvili ja teravili.
Valgud on vajalikud talvitumisest taastumiseks ja kasvamiseks, süsivesikutest on kergem tekitada just talvitumiseks vajalikku nahaalust rasvkude. Seega, kevadel jääb mesitaru karule ette sellepärast, et ta otsib süüa; suvel sellepärast, et ta otsib valku; sügisel sellepärast, et ta otsib mett.
Toitu otsima õpib karu kogemustele tuginedes. Kui ema on talle õpetanud, et tarudest saab süüa, siis karu teab. Kui karu elupaika on paigutatud tarud, siis uudishimulik karu tahab teada, mis see on ja avastab ise. Seega oleks parim ennetus see, kui karu ei saaks teada, et taru sees on midagi söödavat.