Õnnetused põllul ei piirdu aga ainult masinate ümbervajumise- ja purunemisega, vaid kulukaks võib osutada ka rikkis masina päästmine ja transportimine remonditöökotta.

„Veelgi olulisem on aga asjaolu, et põllutööd ei oota kuniks põllumees purunenud masina, rikkis kombaini või muu seadme korda saab. Iga päev, mil kahju saanud masin kõrghooajal seisab, suureneb tööseisaku tõttu põllumehe materiaalne kahju, mistõttu tuleb kiirelt tegutseda – kas rentida asendusmasin või osta töö tegemiseks sisse vastav teenus. Õnneks kõiki neid muresid saab lahendada masinate ja seadmete kindlustusega,“ selgitas Salva Kindlustuse varaosakonna juhataja Meelis Morozov, kelle sõnul on kindlustus põllumehele sama kriitilise tähendusega, kui saagikus ja hooajatööde tähtajad.

Õnnetuste põhjused

Põllutehnikale tekitavad enim kahjusid masinasse või seadmesse sattunud põllukivid, kuuma ilma ja ülekuumenemise tõttu tekkinud süttimised, ümbervajumised, aga ka loomade ettearvamatud käitumised. Üks seadmesse sattunud kivi võib tekitada terve rida jamasid, nagu juhtus suvel Lääne-Virumaal ühe kombainiga, mis korjas põllul otra. Kivi sattus kombaini heedrisse, liikus sealt edasi kallakusse ning jäi kallakulattide vahele kinni. Selline võõrkeha tegi hetkega kõveraks seitse kallakulatti, rebis puruks mitu kallakurihma ning mõlkis kallaku esivõlli. Kahjusuurus oli 8000 eurot.

Üks seadmesse sattunud kivi võib tekitada terve rida jamasid.

Teine klassikaline juhtum on loomade ettearvamatu käitumine. Ootamatult laudast pääsenud lehmad või pullid purustavad paanika käigus sarvega masina klaasi või löövad sõraga masina uksele mõlgi.

Viimaste aastate tugevate tuultega esineb järjest tihemini olukordi, kus masinast väljudes lükkab tugev tuul ukse tagurpidi, mistõttu väänab kõveraks ukse raami või purustab klaasi. Selline pealtnäha lihtne, kuid tugev nähtus võib kaasa tuua mitu tuhat eurot kahju.

„On suhteliselt levinud, et kui inimene ostab omale uue auto, siis sõlmib ta sellele kaskokindlustuse. Sõidukit, sealhulgas ka salongiklaase, soovitakse kaitsta kõikide ootamatuste eest – ilma klaasikindlustuseta ilmselt keegi kaskolepingut ei sõlmikski. Põllumasinate puhul on selline kaitse põllumeestele sama tähtis, sest suure tehnika klaasikahju võib küündida 7000 euroni,“ lisas Morozov.

Just selline kahju leidis aset Jõgevamaal, kus tööd teinud ekskavaatori kabiinile langes üks juhile märkamatuks jäänud puuoks ja purustas salongiklaasid. Tulemuseks oli pea 5500 eurone kahju.