AVATUD TALUD 2024 | Mõdu mekkima? Rahutu loom Nöösker meelitab mesise keelekastega
Päris Eesti keskel, Järvamaal Roosna-Allikul asub salapärase ja põneva nimega mõdukoda Nöösker, mis murrab traditsioone, pannes õlle- ja veinimeistrite tarkused kokku täiesti uuel moel.
Avatud talude päeval kutsub koja pererahvas mõduretkele selle joogi põnevast maitsest ja ajaloost osa saama.
Nöösker on Eesti ja tegelikult kogu meie lähipiirkonna esimene modernne mõdukoda. Mõdu on aastatuhandete pikkuse ajalooga meest, veest ja pärmist kääritatud alkohoolne jook, millel on veini kangus ja põnevaid maitseid. Caroline Aruoja, mõdukoja perenaine ja üks omanikest, räägib, et mõdu kohta on väidetud, et tegu on maailma vanima kääritatud alkohoolse joogiga. „Seda on muidugi raske tõendada, kas nii ka on,“ räägib Aruoja, „aga iidne keelekaste on ta kindlasti.“
Kasutavad erinevaid pärme
Kuidas mõdu valmib ja mis jook see siis ikkagi on?
„On vaja mett ja vett ja siis tavaliselt tänapäeval kasutatakse pärmi, kas veini-, siidri- või õllepärmi,“ selgitab Aruoja. „Selle tulemusel on tänapäeva mõdu tihti veini kangusega. Igasuguste huvitavate maitsetega joogid. Meil on esimene mõdu valmis, avatud talude päevadeks peaks veel kaks uut mõdu valmis saama.“
Mõdukoja perenaine purustab eelarvamusi: „Aga ega siis mõdu ei pruugi olla vaid mesine keelekaste. Kõige tavalisemas, traditsioonilises mõdus on tõesti mesi, vesi ja pärm. Aga me ise oleme ka katsetanud väga erinevate marjade ja puuviljadega, vürtside ja ürtidega, variante on palju. Ja vee asemel võib kasutada mahla, näiteks viinamarja- või õunamahla, ja siis on tulemus taas hoopis erilisem. Võib ka teha mõdu ja õlle hübriidjoogi ning jälle on uus põnev maitse. Väga laia valikuga jook, mis pole Eestis veel sugugi tuntud. Kui me ise oleme tahtnud välismaa mõdu osta, siis neid lihtsalt ei müüda siin. Näiteks Ameerika mõdu ei olegi kuskilt saada. Aga seal on juba üle 800 modernse mõdukoja. Kui Euroopas see pisik nakatab inimesi, tuleb võib-olla ka siin selline buum.“
Maitsed üllatavad alati
Aruoja lubab, et avatud talude päeva külalised, kes end ette kirja panevad, saavad ka tuuri ja lisaks mekkimisele põhjalikuma tutvustuse. „Need, kes ei registreeri, ei pruugi küll ametlikku tuuri saada, aga kindlasti saavad mõdu maitsta. Nii palju kui meil on siin varem külalisi käinud, siis vaatamata nende taustale on oldud väga üllatunud. Tegelikult mõdust eriti ei teata ja maitsed üllatavad alati. Mõni on magus, mõni on kuiv. Kangus on pigem üle 10 protsendi nagu veinil.“
Aga lõpetuseks avame ka mõdukoja nime saladuse.
„Meie nimi Nöösker on Kolga-Jaani murrakus ja tähendab rahutut looma,“ avab Aruoja kaarte. See rahutu loom sümboliseeribki väga värvikalt seda, kuidas mõdukoja pererahvas jookidele eri maitseid otsib. „Toodame limiteeritud koguses ja ka pudelid on nummerdatud sõltuvalt sellest, mitmes ta parasjagu on.“