Kui Tänava talul on juba aastaid hitt-tooted, mida Marjatari kaubamärgi all teatakse-tuntakse üle kogu Eesti – sinepid ja siirupid, püütakse Avatud talude päeval külalisi alati millegi uue ja imepärasega üllatada.

„Me kasutame hästi palju erinevaid taimi – koduaiast, põllu pealt, nurmelt, on need ka meie menüüsse ja toodetesse pikitud. See on meie talu omapära ja firmamärk,“ seletab Margus.

Margus Maripuu mõõdab hindava pilguga, kas nurmenukust valminud jook on ikka kirgas ja selge. Jook läbis testi.
Margus Maripuu oma talupoe leti taga.

Kodukohviku menüüs on alati mõned väikse vimkaga toidud, mis esiotsa panevad kulmu kergitama, pärast proovimist tavaliselt aga heakskiitvalt noogutama.

„Üks meie hitte on kuusevõrse ja valge šokolaadi kook. Ja angervaksa panna cotta – mõnusalt mõrkjas-mesine,“ nimetab ta vaid paari hõrgutist, mida on plaanis Avatud talude päeval spetsiaalselt selleks puhuks avatavas kodukohvikus pakkuda. Ei puudu ka kohalikud joogid, mille tooraineks madar, nõges, angervaks, nurmenukk, leedrimarjad ja muud võrsed.

Avatud talude päeval toobki Tänava talu pere külaliste ette oma uuemad ja julgemad ideed, millele saadakse kohe ka vahetut tagasisidet – kas õnnestus heade maitsete austajaid positiivselt üllatada. Ja nii võibki juhtuda, et Avatud talude päeva külalised on osalised uute maitsete paika timmimises. Avatud on ka pood, et külalised saaks Marjatari kaubamärgi all sündinud head ja paremat koju kaasa osta.

Tänava talus leiab aga muidki meelelisi naudinguid. „Kogu meie majapidamine on külalistele avatud!“ lubab Margus.

Tänava talu külaliste raamatus on talletatud mitme aasta jagu häid muljeid ja soove.

Uudistajad saavad tutvuda ülisõbralike ja uudishimulike lammaste ja kitsedega. „Nad väga ennast tagasi ei hoia,“ muigab Margus. Eriti käib see kitsede kohta, keda Tänava talus on kahte sorti – eestimaised ja kameruni kitsed, nii täiskasvanud kui ka alles talle eas. Lisaks jalutavad talu maadel ringi eri nägu ja tegu kanad-kuked. Aga kõige esimesena tulevad külalisi tervitama hoopis pere kaks kassi ja kolmekuune kutsikas Jesse.

Kameruni kitsepapa tuleb kohe uudistama, kas ehk külalisel on talle midagi head pakkuda.
Tänava talu lambad ja kitsed on hellitatud ja hoitud nagu lemmikloomad kunagi.
Tänava talu kanad hoovi peal nokka kastmas.

Keda elu maal sügavamalt huvitab, saab Marguse juhitud talutuuri osaliseks, kus lisaks oma majapidamisele kuuleb lugusid ka Haeska küla ajaloost ja neid juba jagub.

„Siin külas on veel mõni vaba maja – äkki keegi tahab naabriks tulla,“ pillab Margus vihje.

Kes tahab omaette head äraolemist nautida, leiab selleks mõne kaugema nurgakese pingi, mätta või võrkkiigega.

Tänava talu osaleb Avatud talude päeval juba kaheksandat aastat järjest ja igal aastal hakatakse juba varakevadel mõtlema, mida seekord uut ja teistmoodi teha.

Tänava talu maadel leiab hunnituid vaateid igal sammul.

„Aga miks me seda üldse teeme...,“ vajub Margus mõttesse. „Mingi lugu on rääkida inimestele. Kuni meil on lugu, mida rääkida, seni me külalisi ka vastu võtame. Kui lugu enam ei ole, tuleb uus leida – eelkõige iseenda jaoks.“

Ettevõtmises lööb alati kaasa mitu põlvkonda Tänava talu rahvast, vanuses viiendast kuni 75. eluaastani.

„Tavaliselt olen mina küll see kaanepoiss, kes meie tegemistest räägib, aga ühemehebändina sellist asja teha ei saa,“ tõdeb Margus.

Tema sõnul on Avatud talude päev nagu murufestival, kus saavad kokku sarnase mõttemaailmaga inimesed ja kõige toredam on see, et ka külalistel on oma lood rääkida, mida pererahvaga jagatakse. Nädalavahetuse lõpuks on nii võõrustajad kui ka külastajad pilgeni mõnusaid muljeid täis. „Ma võrdleks seda lausa laulupeoga. Vastastikune rõõm on see võtmesõna.“

Tänava talu kassid tulevad külalisi uudistama.
Tänava talu noorim liige on kolmekuune kutsikas Jesse.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena