Aga selle asemel, et karta iga nurga taga kolli ja loobuda kvaliteetsest vanast materjalist, mis on mitmeti tugevam kui kaasaegne uus, tasub lihtsalt uurida, kuidas kivimaterjali kvaliteeti kindlaks teha.

Iga vana materjali ostmine on kõige turvalisem siis, kui see ise oma kätega maja küljest ära võtta, nii saab materjalist parima ülevaate. Nii katusekive kui ka tahutud maakivimüüri ostes tuleks vaadata, millises seisukorras on sama hoone palkosa või kuidas materjali on hoiustatud. Kui selgub, et kividel on küljes vamm, saab neid kuumutades puhastada, aga siiski tasub enne ostu nende seisukorda uurida, et hiljem poleks vaja lisatööd teha.

Iga vana materjali ostmine on kõige turvalisem siis, kui see ise oma kätega maja küljest ära võtta, nii saab materjalist parima ülevaate.

Katusekive mõjutab päike ja niiskus

Katusekive valides tuleks arvestada sellega, kus need varem on asunud. Lõunapoolsed katusekivid on olnud lõõskava päikese käes ja päikese tekitatud UV- kiirgus mõjutab kivide kvaliteeti oluliselt, muutes need pudedaks.

Kui katus on puhas ja sellele kogunenud niiskus ei jää sinna püsima, säilivad katusekivid paremas korras.

Varjupoolel olevad katusekivid püsivad struktuurilt küll tugevamad, aga neile on ohuks kõrged puud, mis takistavad katuse kuivamist ja temperatuuride erinevus tekitab kondensvett. See on hea kasvupinnas samblale, mis samuti aja jooksul kivi tugevasti kahjustab. Samal põhjusel on ohtlikud ka pikalt katust katvad märjad puulehed.

Lisaohtu tekitavad katkised kivid, mis võivad tekitada katuse läbitilkumist. Katusest läbi tilkuv vesi pääseb aga maja ehituskonstruktsioonidesse ja algabki nende lagunemine. Seega on väga oluline veenduda, et õhuringlus majas oleks vaba ja niiskus ei jääks kuhugi pidama.

Kindlasti tasub katusele panna sama tüüpi kivid, et vihmavesi saaks turvaliselt räästast veerenni voolata. Tasub uurida ja analüüsida sama tüüpi kivikatusega vanu maju, et mõista, kuidas need kivid on asetatud ja katus tervikuna ehitatud.

Maakivid põllult või vanast majast

Igasugune kivi müüri jaoks ei kõlba.

Maakive ehitusmaterjalina kasutades tasub kivid õuele tuua pigem põllult, kui et sellisest vanast majast, kus materjali seisukorra kohta ülevaade puudub.

Tulest läbi käinud kivid muutuvad rabedaks ja ka punakaks, seega on lihtne põllul „kivikülve“ uurides kindlaks teha, kas tegu on kvaliteetsete kividega või on näiteks keset põldu kivihunniku keskel hoopis mõni vana, nõukogude ajal kahjustada saanud taluhoonevare. Kui see ei selgu põllu peal, kus tasuks kive ka pooleks raiudes seestpoolt uurida, tuleb see ilmsiks müüri jaoks kive tahudes.

Kvartsiline kivi hakkab kiiremini pragunema, kuna niiskus läheb aastaaja tsüklitega, niiskumise ja külmumisega pragudesse ning kangutab selle lahti. Seega iga kivi müüri tegemiseks ei sobi.

Selleks, et maakivide kvaliteedis kindel olla ja ka ise maakivist müüri osata laduda, tasub osaleda koolitusel, kus saab õppida kivide tahumist, müürikivide valimist ja ka müüri ladumist.

Maakive ehitusmaterjalina kasutades tasub kivid õuele tuua pigem põllult, kui et sellisest vanast majast, kus materjali seisukorra kohta ülevaade puudub.

Kivide transport võib olla keeruline

Kivide transportimiseks saab abi küsida ümberkaudsetelt põllumeestelt, kel traktorid ja järelkärud. Kui kivide vedamiseks jõulisema mootoriga autot ja järelhaagist kasutada, tuleb sõita piduritega haagisega, väikese koormaga ja väga tasapisi, sest ükskõik kui suur on mootori jõud veerevat koormat vedada, on palju keerulisem saada seda turvaliselt pidama meeletu inertsi juures. Kivide erikaal on suur, mille tõttu iga kivi, ükskõik kui väike, on vedamisel raskem, kui ta paistab.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena