Kuumalaine Läänemeres: septembri veetemperatuur on viimase 30 aasta kõrgeim
(6)Septembri õhutemperatuuri päevarekordite purunemised on avaldanud oma mõju ka merepinna temperatuurile Eesti rannikul.
TalTechi meresüsteemide instituudi kliimateenus, mis põhineb operatiivsel satelliitpiltide analüüsil, näitab, et kõikjal Eesti rannikumeres on merepinna temperatuur 17-18 kraadi juures.
Seda kinnitavad ka ranniku seirejaamade andmed. Vee temperatuur on oluliselt kõrgem, kui viimasel 30 aastal keskmiselt septembrikuus. Septembri keskpaigale iseloomulik keskmine merevee temperatuur sõltuvalt asukohast on 14-15 kraadi läheduses.
Alates augusti lõpust (29. august) on Läänemere idaosas arenenud mere kuumalaine. Praeguse mereleitsaku maksimaalne ulatus oli 10. septembril, kui vee temperatuur oli tavapärasest 4 kraadi kõrgem (olles 19-20 kraadi kandis) ning mere kuumalaine kattis 230 000 ruutkilomeetrit Läänemerest (üle 50%). Tänase seisuga (17. september) on mereleitsakust mõjutatud ala ulatus 80 000 ruutkilomeetrit (vt. allpool olevat joonist). Lähipäevade mudelprognoosi kohaselt soojad ilmad püsivad. See annab alust arvata, et mere kuumalaine kestab veel edasi ning rannas on vesi karastatud inimeste jaoks ujutav.
TalTechi meresüsteemide kaugseire kaasprofessori Rivo Uiboupini sõnul on mere kuumalained ekstreemsed olukorrad, kui vee temperatuur on vähemalt viis päeva oluliselt kõrgem võrreldes antud päeva 30 aasta keskmisega.
„Tavaliselt räägitakse mere kuumalainetest suvel, kui esinevad kõrged absoluutsed temperatuurid. Kuid mereleitsak võib esineda ka sügisel või lausa talvel, juhul kui vee temperatuur on oluliselt kõrgem antud päevale iseloomulikust pikaajalisest keskmisest,“ täpsustas Uiboupin.
Mere kuumalainete esinemise sagedus, kestvus ja ulatus on viimastel kümnenditel Läänemeres suurenenud. „Praeguse mereleitsaku puhul ongi huvitav asjaolu, et tegemist on sündmusega, mis on mitmel päeval ületanud viimase 30 aasta septembrikuu merekuumalainete intensiivsuse rekordi,“ lisas Uiboupin.