Kokku on tänavu laadal üle 250 väljapaneku, mille moodustavad nii laat kui ka õpitoad. Kohal on käsitöömeistrid, -müüjad, toiduvalmistajad, töötoad, koolid ja kirjastused üle Eesti. „Leidub ka selliseid käsitöövalmistajaid, kes on meiega Mardilaada traditsiooni hoidnud elus esimesest üritusest alates,“ mainis Veskimägi-Iliste.

Samuti leidub ka uusi tulijaid. „Võime rõõmustada, et sel aastal on meiega ühinenud Ida-Virumaa loomeklaster oma ettevõtjatega.“

Tegu on kogupereüritusega, kus leiavad endale huvitavat tegevust nii lapsed kui ka täiskasvanud. Töötubades saab õppida näiteks mullimosaiigi valmistamist, kedervarrega ketramist ja korrutamist, kivi lõikamist, mardivaiba kudumist, nahaparkimist, roopilli valmistamist ja palju muud.

Unibet Arena keskel asub laadaala kauplejatele, ülejäänud ruum on kaetud aga töötubadega.

Peakülaline on Pärnumaa

Seekordne laada peakülaline on Pärnumaa, mille käsitöö ja töötubade tutvustamiseks on eraldatud ka suurem ala. Veskimägi-Iliste sõnul on laupäev täielikult Pärnumaa rahvakunstimeistrite päralt.

„Pärnumaal leidub väga palju omanäolist käsitööd, näiteks Lihula lilltikandid, Kihnu erinevaid tehnikad ja mustrid ning Tõstamaa, kes on uuesti au sisse toonud roosimise. Lisaks on sel aastal kohal Pärnu Maarja-Magdaleena Gild, mille meistrid tegelevad kõikvõimaliku käsitööga ja on nõus seda õpetama ka Mardilaada külastajatele,“ kirjeldas Veskimägi-Iliste.

Lihula lilltikand

Nagu igal aastal, leiab ka seekord aset Käsitöö-ÖÖ, kus toimuvad rahvarõivaste esitlused ning meelt lahutab ansambel Haldi & ans Flamingo. Lisaks saavad auhinna parimad käsitöövalmistajad. „Valime väikese komisjoniga välja Mardilaada ilusaima väljapaneku ja kõige uudsemad tooted. Esimesel laadapäeval on meil lisaks ettevõtlusseminar ja siis anname välja ka „Käsitööettevõtja 2024“ auhinna koos preemiaga. Tunnustame tooteid ka vastavate märgistega nagu „Eesti käsitöö“ ja märk „OMA“, mis pöörab inimeste tähelepanu kohalikele looduslikele materjalidele nagu meie oma nahk, oma vill, oma puit, oma savi jne,“ selgitas Veskimägi-Iliste.

Laada korraldajad soovitavad kõigil laadale tulijatel võtta korra aeg maha ja proovida valmistada mõnes õpitoas midagi ka oma kätega. „Jah, käsitöö ongi kallis, sest sinna sisse tuleb arvestada nii töö valmistamise aeg kui ka käsitöömeistri kogemused. Ise õpitubades asja järele proovides saad reaalse kogemuse, et käsitöö valmistamine pole tegelikult lihtne ja siis ei tundu see hind ka enam nii kallis. Ja alati ei peagi laadalt midagi ostma, saab tulla lihtsalt perega mõnusalt aega veetma.“

Bubble’i (mullimosaiik) töötuba, kus osalejad saavad värvilistest klaasidest luua ainulaadseid ja ilusaid esemeid.

Laat on traditsiooniline üritus ning esimene neist leidis aset 1997. aastal. Kui esimesed üheksa laata peeti Tallinna Lauluväljakul, siis nüüd on kolitud Unibet Arenale.

Neljapäeval avatakse uksed kell 12 ning laada täispilet maksab 9 eurot, sooduspilet aga 6 eurot. Kuni 19aastasele külastajale on sissepääs tasuta. Rohkem infot leiab Mardilaada kodulehelt.

Mardilaada programm

Neljapäev, 7. november

Uksed avatakse kell 12.

12.00 tervitavad saabuvaid laadalisi Leanne ja Monika.

12.30 Mardilaada avamine. Uute käsitööraamatute tutvustus. Uus toode Mardilaadal.

14.00 meistrite tutvustus.

14.10 Wäega Ea Bänd.

15.00 meistrite tutvustus.

15.10 21. sajandi mardisandid, Eesti Folkloorinõukogu.

16,00 meistrite tutvustus

16.10 Peened Sõrmed.

17.00 aastaauhinna „Käsitööettevõtja 2024“ väljakuulutamine, märkide OMA ja „Tunnustatud Eesti käsitöö“ üleandmine.

17.20 VaReS.

Reede, 8. november

Uksed avatakse kell 10.

10.30 ametikoolide tutvustus.

11.00 Kedrafest.

1.002 meistrite tutvustus.

12.10 rahvamuusika kapell.

13.00 meistrite tutvustus.

13.10 EMTA rahvamuusikud.

14.00 meistrite tutvustus.

14.10 rahvamuusika kapell.

14.40 Vadja rahvarõivaste tutvustus.

15.00 meistrite tutvustus.

15.10 Ökula huvikool.

15.40 ingerisoome rahvarõivaste tutvustus.

16.00 Keila Rahvamuusikud.

17.00 veinimõisad.

18.00–21.00 Käsitöö-ÖÖ

Mardisandid.

Pärnumaa tervitus: Siim Suursild (Pärnu linnavolikogu esimees), Ene Täht (Pärnu abilinnapea), Lauri Luur (Pärnumaa Omavalitsuste Liidu üldkogu esimees).

Rahvarõivaste esitlus.

Etnomood.

Haldi & ans Flamingo.

Laupäev, 9. november

Uksed avatakse kell 10.

10.30–18.30 Pärnumaa päev.

Laupäeval on pealava Pärnumaa rahvakunstimeistrite päralt. Kogu laada vältel on avatud töötoad ja saab maitsta Pärnumaa toitu.

18.30 Mardilaada lõpetamine.

Pühapäeval laata ei toimu!

Korraldajal on õigus ürituse kavas muudatusi teha.