OTSEÜLEKANNE | Läänemaa ühisgümnaasiumi Playback Gala staarkohtunike ja Eesti Laulu režiiga
(1)Haapsalu koolinoorte, õpetajate, vilistlaste ja ettevõtjate toel toimub 14. novembri õhtul väikese kuurortlinna gümnaasiumiaulas juba 11. korda populaarne Playback Gala, mille žüriis on teiste hulgas Jaagup Kreem ja Kalle Sepp, režiis kasutatakse aga täpselt sama tehnikat, mis toob tuhandete televaatajateni Eesti Laulu võistluse.
Eesti Laulu režisööri Tarmo Krimmi sõnul on Läänemaa ühisgümnaasiumi Playback Gala produktsioon teiste analoogsete seas kõrgeimal tasemel.
„Selles polegi kahtlust! Seda ka tänu tehnilise meeskonna Eesti Laulu töökogemusele, mille abil üks unikaalne kooli-show teleekraanidel särama pandi,“ ütleb Krimm.
Professionaalse režiiga otseülekanne lavalt, kaheksa kaamerat, otselülitused green room’i – kõik käib samamoodi nagu Eesti Laulul. Ainult et laval on kooliõpilased, kes taaselustavad tuntud hittide visuaalse poole.
„Tegemist on kultuurisündmusega selle sõna kõigis tähendustes. Osalejatele endile on selline salvestus ka väärikaks mälestuseks nende lavamöllust. Hoian pöialt, et tiimil jaguks jaksu sellist salvestust ikka ja jälle ette võtta.“
Vilistlased panevad õla alla
LÜGi Playback Galal on pikk ajalugu – seda on korraldatud alates gümnaasiumi loomisest. Vahele jäi vaid eelmine aasta, mil LÜG tähistas kooli juubelit ja lavale toodi uusversioon koolimuusikalist „Kuidas kuningas kuulsaks kippus“, mis on adaptsioon kunagisest kultusliku staatuse välja teeninud lastelavastusest.
Playback Gala hing ja korraldaja on kooli huvijuht Mairi Grossfeldt, kelle sõnul on tegu õhinapõhise ja kogukondliku ettevõtmisega, millele on õla alla pannud paljud kooli vilistlased.
Vaata videost, kuidas vilistlased 2022. aastal ise Playback Galal esinesid
„Need on inimesed, kes soovivad, et meie linna lastel ja noortel oleks tore ja huvitav ning nad tuleksid ühel hetkel oma kodulinna ka tagasi, et omakorda panustada järgmistesse põlvkondadesse,“ ütleb Grossfeldt. „See on kogukonnaprojekt, mis annab väga paljudele eneseteostusvõimaluse. Need õpilased, kes pole laval, panevad õla alla korralduslikule poolele – tegelevad organisatoorsete küsimustega, müüvad pileteid, õpilasfirma peab kohvikut.“
Ürituse järjepidevusest ja tegijate pühendumisest annab tema sõnul tunnistust seegi, et alates õhtu juhtidest kuni kaamera taga olevate operaatoriteni on kõik LÜGi vilistlased. „Mitte ükski vilistlane ei tuleks ju tagasi, kui tal ei ole oma koolis tore olla. Nad panevad rohkem kui nädalaks oma muu elu seisma, tulevad Haapsallu ja pühendavad ennast kogu täiega Playback Gala tegemisele. Tänu neile sünnib ürituse produktsioon, heli, pilt, valgus, graafika, vaheklipid – kõik.“
Kvaliteedimärk on küljes
Eesti Laulu režii ja ülekande kvaliteet tuli mängu tänu LÜGi vilistlasele Indrek Viiretile, kes koos sõpradega alustas Minu Rada TV nime all põlve otsas Playback Gala otseülekannete tegemist. Hobist kasvas välja rahvusvahelise haardega töö. Muu hulgas on Viiret kolmel aastal ametis olnud Eesti Laulu režissööri assistendina. „Ma teen kõiki neid efekte, mis teleekraanil on näha ja mida kohapeal ei juhtu,“ selgitab ta oma rolli Eesti ühe tähtsama muusikaürituse otseülekande sünnis.
Sellest omakorda tuli idee – aga miks mitte kasutada LÜGi Playback Gala tegemisel sama tarkvara, LiveEditi nimelist režiimootorit, mille abil sünnib Eesti Laulu režii?
Küsimuse peale, kuidas tal õnnestus selleks nõusolek saada, Viiret naeratab. „Küsija suu pihta ei lööda.“
Kui LiveEditi looja, Prantsusmaa telerežissöör Julian Gutierrez, Prantsusmaa Eurovisiooni lugude režii autor kuulis ja nägi, mille jaoks tarkvara kasutada soovitakse, andis ta oma jah-sõna.
Viiret tunnistab, et see oli ka võimalus katsetada programmi kõiki võimalusi, millest Eesti Laulu raames saab ta kasutada vaid piskut.
Tarmo Krimm, keda Viiret nimetab oma mentoriks, rõhutab, et Eesti Laulu tiimi saavad valituks vaid oma ala parimad. „Seega on LÜG Playback Gala teletiimil kvaliteedimärk igati küljes,“ kiidab Krimm.
Ta lisab, et tehnilise külje pealt tuleb kindlasti välja tuua suurt vabatahtlikku panust, millega kohaliku taustaga ettevõtted üritust toetavad, tarnides vajaliku kõrgel tasemel valgus-, heli- ja teletehnika.
Professionaalne žürii
LÜGi Playback Gala videojäädvustused, otseülekanded ja pühendunud tiimiliikmed on aasta-aastalt aidanud ürituse žüriisse meelitada tõelisi staare. Nii hindavad sel aastal koolinoorte sooritusi Eesti rokilegend, ansambli Terminaator karismaatiline solist Jaagup Kreem ja muusikalilavade särav staar Kalle Sepp.
„Meie noored näevad oma numbrite lavale toomisega väga palju vaeva ja on väärt žüriid, kus istuvad professionaalid, kes oskavad nende sooritusi hinnata,“ märgib Grossfeldt. „Professionaalne žürii annab üritusele omalt poolt veel põnevust ja värvi juurde.“
Žüriisse kuulub ka rahvusvahelise kogemusega teleprodutsent Magnus Müürsepp.
„Astudes uhkelt žürii ridadesse, olen klõpsanud lahti eelmiste aastate videoid. Pean tunnistama, et kuigi sündmusega kaasneb juba teatud maine ja ootasin sellele vastavat taset, oli üllatusmoment suur – kogu kontseptsioon ja inimeste panustamine lendab veel kõrgemalt kui mu peas tekkinud kujutluspilt. Ootan huviga, kuhu latt täna õhtul tõstetakse,“ ütles Müürsepp.
Tema kontole kuuluvad olümpiamängud, Eurovisiooni lauluvõistlus ja talendisaade The Voice. Müürsepp on olnud tehniline juht Tallinnas toimunud The Prodigy ja Armin Van Buureni show’de juures. Samuti on ta 5MIINUSE & Puuluubi euroloo show loovjuht ning „Eesti muusikaauhindade 2025“ peaprodutsent.
Kutsele osaleda LÜGi Playback Gala žürii töös ei andnud ta enda sõnul jah-sõna sugugi juhuslikult.
„LÜGi Playback gala telepildi tootmine on usaldatud videoettevõtte kätte, millel on ka minu projektides arvestatav roll. See kokkupuutepunkt annab minu arusaama kvaliteedist ja tasemest, mis selle üritusega kaasneb ning annab märku, et see on lahe koht, kuhu oma panus anda. Mine tea, äkki siit saab alguse mõni veel suurem ja laiahaardelisem lend,“ pakub Müürsepp ning lisab: „Minu jaoks on erakordselt motiveeriv näha noorte entukat ja soovi teha midagi erilist, panustada oma vabast ajast sellesse, et luua midagi ägedat koos. Kui saan sellele omalt poolt samuti väikese panuse anda, on midagi elus tehtud õigesti.“
Lisaks neile kuuluvad žüriisse:
tantsukunstnik ja treener Agnes Ihoma, kes on teinud koostööd mitmete artistidega nii tantsija kui koreograafina, sh Laura Põldvere, NOËP, Villemdrillem, 5MIINUST, Tommy Cash, Kerli Kõiv, Getter Jaani, Nancy, Jüri Pootsmann jpt. Lisaks esinemistele on ta olnud tantsija ja/või koreograaf Eesti Laulul, R2 aastahitil ja Uue Laulu saates;
grimmikunstnik Kelli Neitsov, kes on seitse aastat töötanud Estonia teatris. Lisaks teatritööle on tema käsi olnud mängus paljude televisiooni suurprojektide juures, näiteks „Su nägu kõlab tuttavalt“, „Ma näen su häält“, „Eesti otsib superstaari“, „Eesti laul“ jpt;
vilistlaste esindaja Karmel Naudre, kes on LÜGi lava loendamatutest rollidest jõudnud Eesti mitmemõõtmelise näitleja staatusesse. Rolle jagub teatrilavadelt, teleseriaalidest ja (lühi)filmidest. Neist viimatised „Põrguvürsti pitsball“ (Ruum-Raam-Ring), „Kes tappis Otto Mülleri?“ (ViaPlay) ja „Kolhoosi miss“ (BFM);
produtsent ja filmilooja Sander Allikmäe – rahvusvaheliselt hinnatud tegija tele- ja videomaastikul, kelle režissöörikäe all on valminud mitmed suured telesaated. Lisaks on ta loonud muusikavideod paljudele kodumaistele artistidele nagu 5MIINUST, Liis Lemsalu, Grete Paia jpt.
Vaata kõiki Playback Gala 2022. aasta esitusi siit.