Suur tunnustus: Peipsiääre vald on Läänemere Kultuuripärl 2025
(3)Rahvusvaheline žürii kuulutas välja kuus Läänemere piirkonna omavalitsust, kes pälvisid Kultuuripärlid 2025 tiitli. Nende seas on ka Peipsiääre vald.
2025. aasta Läänemere Kultuuripärlid on: Helsingborg (Rootsi), Peipsiääre (Eesti), Alytuse piirkond (Leedu), Płock (Poola), Kaskinen-Kaskö (Soome) ja Smiltene (Läti). Need 14 väljapaistva kandidaadi hulgast valitud omavalitsused kogu Läänemere piirkonnas alustavad nüüd oma kogukondade tugevdamise teekonda.
“Meie vald on kultuuriliselt mitmekesine - siinseid igapäevaseid toimetusi mõjutavad nii kodavere kui vene vanausuliste kultuuriruum, sekka ka baltisaksa mõisakultuuri pärand. Need väljenduvad keeles, kommetes, toitudes, üritustes kui ka kodukoha uhkuses. Kuid soovime veelgi suurendada kogukonna vastupanuvõimet muutustele kultuurialgatuste kaudu. Seega valisime oma esimeseks prioriteediks noorte sidumise oma kodukoha ja siinse kultuuriga. Teiseks suureks eesmärgiks on näidata nii kohalikele kui külalistele, et Peipsiääre vald on soodne pinnas loovideede juurdumiseks,” kommenteerib Peipsiääre vallavanem Piibe Koemets.
Läänemere Kultuuripärliks saamise teekond aitas Peipsiääre vallal läbi töötada kogukondade arendamisega seotud kitsaskohad. Valmis kultuuri- ja vastupanuvõime tegevuskava, mis keskendub noortele ja eelkõige kodavere kultuuriruumi tähtsustamisele. Nii on kultuuripärli aastal ees ootamas kohalike noortele mõeldud häkaton “Kuidas saada ja olla kultuuririkas oma kodukohas?”, erinevad noortelaagrid, kodavere tantsupidu ja Eesti väikseima linna Kallaste inimesi kaasav Maal elamise päev. Suure eesmärgina soovitakse viia kodavere-keelsed uudised ka Eesti Rahvusringhäälingusse. Kõik tegevused kaasavad panustada soovivaid vallaelanikke.
Kõige uuenduslikumad ja veenvamad tegevuskavad valis välja žürii, mis koosnes sotsiaalse vastupanuvõime, linnaplaneerimise, kunsti ja kultuuri ekspertidest ning ülebaltiliste ja Euroopa organisatsioonide ja linnade võrgustike esindajatest.
“Tänavune suur taotluste arv ja üha julgemad tegevuskavad rõhutavad kogukonna vastupanuvõime kasvavat tähtsust kogu meie piirkonnas. See on hea inimestele, kes seal elavad, hea nende linnade tulevikule ja hea meie piirkonna vastupanuvõimele,” ütles Felix Schartner Giertta, Läänemere Kultuuripärlite projektijuht, kes esindab Läänemeremaade Nõukogu sekretariaati.
Peipsiääre vald osaleb nüüd Läänemere Kultuuripärlite programmis, mille käigus mentorid ja eksperdid toetavad kultuurialgatuste tegevuskava elluviimist. Programm hõlmab ka rahvusvaheliste võrgustike töös osalemist ja omavahelist kogemuste vahetamist. Kultuurisektoriga koostööd aitab parandada stardiraha.
Kultuuripärliks saamine ja hästi ettevalmistatud kultuuri- ja vastupanuvõime tegevuskava rakendamine toob auhinnatud omavalitsusele ja selle elanikele palju eeliseid. Kõige olulisem on see, et selle protsessi kaudu saab tugevdada kogukonna sidemeid. Elanikke otsuste tegemisse ja kultuuritegevusse kaasates loovad need omavalitsused tugevamat ühtekuuluvustunnet. See seotus aitab kogukondadel ootamatutele väljakutsetele koos suurema enesekindluse ja vastastikuse usaldusega vastu astuda. Kultuurile keskendumine Läänemere kultuuripärlite projektis arendab ka koostööd erinevate rühmade - kodanike, kohalike organisatsioonide ja otsustajate - vahel, mis viib paremate suhete tekkimiseni.
Lõpuks aitab kultuuri- ja vastupanuvõime tegevuskava väljatöötamise ja rakendamise protsess Läänemere Kultuuripärlitel mentorite ja ekspertide abiga otsustajatel paremini mõista, kuidas toetada oma kogukondi, tuua inimesi kokku ja kaasata elanikke protsessi.
Tunnustati ka mittevalitud kandidaatide pühendumust ja jõupingutusi oma kogukonna sotsiaalse vastupanuvõime tugevdamisel. Peipsiääre vald saab nüüd koos Läänemere Kultuuripärlitega 2025 võrgustiku osaks, liitudes Läänemere Kultuuripärlitega 2024: Svendborg (Taani), Kiel (Saksamaa), Jakobstad (Soome) ja Rūjiena (Läti), infot leiab siit.