Jõulupuu vaid 3 euro eest? RMK kutsub metsa kuuse järele ja valguskunsti nautima
(3)Külastuskeskused riigimetsas kutsuvad meisterdama, matkama ning valguskunsti nautima. Aeg on mõelda ka jõulupuule - päris kuuse pühadeks saab samuti riigimetsast.
Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) valitud külastuskeskused ootavad detsembri kahel nädalalõpul enda juurde meisterdama, ühiselt matkama ja mõistatusi lahendama ning uudistama keskuste ümbruses kulgevaid salapäraseid valgusradu.
RMK külastuskorraldusosakonna juhataja Marge Rammo sõnul süttivad valgusrajad valitud keskuste ja Mihkel Ranna dendraariumi läheduses 14. detsembril ja jäävad tuledesse kuni 14. jaanuarini. Neid võib omal käel külastada soovi korral kasvõi igal õhtul.
Saab nii vaadata kui ise teha
„Sel aastal kutsume rahvast valgusinstallatsioonidega metsa tähenduse üle mõtisklema. Õhtune mets, kus on süttinud tuled ja valguskujud, mõjub ju iseäranis salapäraselt ja meeleolukalt,“ kutsub Rammo osa saama elamusest, mis „tungib läbi luu ja üdi“.
Lisaks pakuvad RMK looduskeskused ja Mihkel Ranna dendraarium kahel nädalalõpul mitmesugust põnevat tegevust: 14. ja 15. detsembril ning 28. ja 29. detsembril on külastuskeskustes võimalik juhendajaga matkata, meisterdada metsamedalit, jõulutähte, küünlalaternat, valada õnne, võtta osa improteatri etendusest, kohtuda päkapikkudega, küpsetada tokipiparkooke ja teha muudki põnevat.
Niisamuti saab uudistada looduskeskuste väljapanekut, Elistveres saab külastada ka loomaparki ning Saaremaal saab teha tutvust Neemi küla kunagise sepa Mihkel Ranna rajatud dendraariumiga.
Iga neil päevadel avatud looduskeskuse tegevus erineb veidi, sündmused algavad kell 13 ja lõpevad kell 17.
Jõulude lähenedes saab iga soovija taas võtta ette retke riigimetsa, et tuua omale pühadeks meelepärane jõulupuu. Kogu vajaliku info ja sobiliku puu võtmise juhendi leiab RMK äpist ja kodulehelt.
Võimalust omale ise riigimetsast jõulupuu valida pakub RMK juba aastast 2008. Ühtlasi on see hea võimalus võtta ette pere või sõprade seltsis mõnus metsaretk ja uudistada talvist metsaelu.
Kuuse saab ikka äpiga
Põhimõtted, millist puud jõulupuuks valida tohib, on samasugused nagu varasematelgi aastatel. Kuuske on lubatud riigimetsast võtta neist kohtadest, kust tal pole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, elektriliinide ja vana metsa alt.
RMK mobiilirakendusest ja kodulehelt leiab abistava veebikaardi, mis positsioneerib kuuseotsija asukoha ning näitab lähimaid kohti, kust jõulupuud võib langetada.
Oluline on meelde jätta, et kuuske ei tohi võtta metsanoorendikust ega kaitsealalt. Kuusenoorendiku tunneb ära selle järgi, et puud on korrapäraselt hooldatud ning enamasti ühekõrgused. Kaitsealad on riigimetsa kaardil tähistatud pruuni tooniga ja piiritletud ning on ka looduses valdavalt siltidega tähistatud.
Kuuse eest tuleb tasuda enne selle maha võtmist, kasutades mobiili- või pangamaksega. Makset tõendav SMS või maksekorralduse kinnitus peaks metsas kaasas olema. Mobiiliga on võimalik kuuse eest maksta 31. detsembrini k.a.
Hinnakiri on sama, mis eelnevatel aastatel. Kuni meetrine jõulupuu maksab 3 eurot, 1–2-meetrine 8 eurot ning 2–3-meetrine 13 eurot. Osta saab ka kõrgemaid kuuski, mille hinnad on välja toodud RMK kodulehel.
RMK tänavuse teavituse visuaale aitas luua tehisaru, mille kaudu on soov iseäranis rõhutada ehtsa, ise otsitud ja metsast toodud jõulupuu erilisust. Kampaania sõnum ongi kontrastiks tehisaju loodud multifilmilikule pildikeelele – päris kuuse saad riigimetsast.
Jõulukuuse müügist teenitud samaväärse summa suunab RMK õpilaste metsateadlikkuse tõstmiseks. Eelmisel aastal toodi riigimetsast üle 8300 jõulupuu.
Ka tänavu kingib RMK riigimetsast toodud jõulupuu asenduskodudele ja mitmetele ühiskondlikele asutustele.