FOTO | Uskumatu! Soe ilm on Saaremaal sinililled õitsema pannud
(9)26. detsembril märkas Orissaare elanik Kätriin metsa all midagi huvitavat. Nimelt oli pehme ja niiske ilm keset talve üles äratanud esimese sinilille.
Leid on seda iseäralikum, et sinilill alustab Eestis õitsemist tavaliselt alles märtsi lõpus ehk enne seda, kui puud lehte lähevad, et saada rohkem valgust.
Lille õiepungad aga arenevad juba eelmisel suvel ja peidavad end talvel mulla pindmistes kihtides, avanedes kevadel kohe esimeste soojade ilmade saabumisega. Kui sinilille varsi hoolikamalt vaadata, siis on näha, et need on karvased. See kohastumus aitabki neil vastu pidada kevadistele külmadele.
Foto autor Kätriin jagas postitust sotsiaalmeedias, kus ka paljud teised kommenteerisid, et on sel talvel juba esimesi sinililli näinud. „Võimalik vaid Saaremaal. Olen ka seal talvel sinililli näinud,“ märgib üks. Teine lisab: „Ka Lõuna Eestis õitsevad ning kukeseeni on kah!“
Viimastel päevadel on õhutemperatuur Orissaare tõusnud üle +6 kraadi ning ilm on püsinud pehme ning sajune.
Rekordiliselt soe aasta
Lille varajast õitsemist saab põhjendada rekordiliselt sooja aastaga. Nimelt läheb 2024. aasta ajaloo annaalidesse keskmisest kõrgema temperatuuriga ja pretendeerib suisa „auhinnalisele“ teisele kohale, seda alates aastast 1920.
Sügis oli sooja ja päikesepaiste poolest suisa nii helde, et nõnda sooja sügist pole varem olnudki (alates aastast 1922). Rekordiliselt soe oli september, mil Lääne-Eesti jaamad said endale uued kuu rekordid. 4. septembril kerkisid termomeetrinäidud Lääne-Nigulas +28,7°, Pärnus 28,5°, Virtsus 28,4°, Tallinnas 28,2°, Ristnas 27,7°ni.
Soojal kursil jätkasid ka järgmised kuud ning vaid lühiajaliselt väisasid meid külmalained. Esimene neist 1. novembril, mis kattis maa kuni 7 cm paksuse lumevaibaga. Paraku vaid üürikeseks. Järgmine lumesaadetis jõudis meieni 20. novembri paiku. Meri ja lahed olid veel soojad ja sealt paiskus üles rohkelt niiskust, mis pilvedeks koondus ning tiheda lumega üle Pärnu-, Viljandi- ja Järvamaa liikus. Lumikate kerkis ööpäevaga kuni 20 cm, Viljandis mõõdeti 23. novembril lume paksuseks 29 cm. Järgnenud vihm ei jätnud maad valgeks.
Alanud astronoomiline talv on ka narritanud pigem soojade ilmadega ning ei paku tõenäoliselt aasta lõpuni tõsist külma ega ka kohevat lumevaipa.