OÜ Elves — maalitud portselan ja elektrikarjused
Vähem meist teab, et elektrikarjuste tootmise ja portselani dekoreerimisega tegeleval Elvesel täitub tänavu juba 20. tegutsemisaasta.
„Meie sünnipäev on 12.12.1991, mil alustasime elektrikarjuste tootmisega,“ meenutab firma Elves looja ja juht Mati Mägi. „Mõned aastad hiljem lisandus portselani ja keraamika dekoreerimine ning reklaamtrükk.“
Elektrikarjuste tootmisele ja müügile annab lisaväärtust karjuste tarvikute ja aiatarvete import-eksport ning hulgi-ja jaemüük Eestis. Elves tellib Euroopast (peamiselt oma pikaajalistelt partneritelt Saksamaalt ja Poolast) elektrikarjuste tarvikud ning komplekteerib vastavalt tellimustele kohapeal. Ettevõtte põhilisteks klientideks on veiste, hobuste ja lammaste kasvatajad ning koerapidajad, kellest viimased on seoses lumerohke lume ja kõrgete hangede ning peremeheta jooksvate lemmikloomade eest tehtavate suurte trahvide pärast tõusev trend. Muide, karjusega saab piirata ka kasside liikumist.
Elektrikarjuseid müüb Elves täna Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes. Eestis on ettevõttel 23 edasimüüjat.
Inimesed hindavad käsitööd kõrgelt
Elvesel on pikaajaline kogemus portselani dekoreerimisel siiditrükitehnikas ja käsitsi maalimisel, kasutades masinpesu-ja mikrolaineahju-kindlaid värve. Põhiosa toodangust moodustavad käsitsi maalitud seinataldrikud, tassid ja teised portselanist esemed, millele on jäädvustatud Eesti linnade omanäolisemad paigad. Ettevõtetele kujundab Elves nende firmasümboolikaga tasse ja klaase ning restoranidele, hotellidele, baaridele ja büroodesse lauanõusid. Suur osa tellimusi tuleb ka Eesti reklaamifirmade vahendusel. Kui varem püüdsid töötajad täita iga üksiktellija soovi, kes poodi sisse astus, siis hiljem sellisest teenusest ajapuuduse ja suure töömahu tõttu loobuti. „Eks majanduskriis jättis ka meile oma jälge,“ ohkab ettevõtte juht. „Suveniirtoodete tellimused langesid järsult. Aga oleme siiski optimistlikud tuleviku suhtes.“
Elvese maalitud suveniire on võimalik osta enamikust suveniiripoekestest ning Stockmanni kaubamajast. „Kuigi tee-me lisaks käsitsi maalimisele ka siiditrükki, hindavad kliendid siiski enam kvaliteetsemat ja käsitsi maalitud tooteid,“ lisab Mägi.
Portselani Elves ise ei valmista, vaid ostab sisse Hispaaniast, Poolast ja Saksamaalt. Kui aga klient soovib trükki enda toodud materjalidele, on ka see võimalik. Suveniiride müümine toimub põhiliselt Eestis, restoraninõusid tellitakse ka mujalt lähiriikidest. Mägi sõnul vaatab Elves nii oma portselani dekoreerimise kui ka elektrikarjuste osas lähiriikides tõsiselt ringi, pidades välisturge oma arengus väga oluliseks.
Elves — karjuste esitootja maailmas
Tulevikuplaanidest rääkides märgib Mägi, et neid on. „Tahaksime laiendada oma ampluaad mõlemal tegevussuunal. Portselani osas teha rohkem tööd restoranidele nende logodega nõude vallas, mis on Eestis ja Soomes kuum sõna. Karjuste osas oleme alates 2009. aastast maailma esitootja, Uus-Meremaa ettevõtte Gallagher partner Eestis. Koos Gallagheriga saame pakkuda meie tarbijatele tehnoloogiliselt veelgi kõrgema klassi tooteid, alates näiteks päikesepatareidega laetavatest karjustest kuni häirete korral mobiiltelefonile lühisõnumina saadetavate teadeteni.“
Kuivõrd Elves on eluaeg olnud Saue ettevõte, on tasapisi hoitud silma peal ja osaletud ka linna tegemistes. „Kool ja linnavalitsus tellivad meilt kingitusi ning koostöös Lions-klubiga oleme heategevusloteriile oma tooteid kingiks andnud. Tunneme huvi kõigi Saue tegemiste vastu,“ kinnitab Mägi, kes on muuhulgas ka Saue Ettevõtete Liidu üks asutajaliikmetest.
Elveses töötab praegu kuus inimest ning kuumemal hooajal ehk suvel palgatakse vajadusel lisatööjõudu.