Peep Vassiljev: rumalus ei hüüa tulles
27. veebruari õhtul toimus Sõmeru keskusehoones üheaegselt kaks keskkonnaga seotud üritust. Merebioloog Ivar Jüssi rääkis hülgeliikidest ja nende elupaikadest. Teisel üritusel esinesid Eesti Geoloogiakeskuse inimesed teemal „Toolse-Lääne lubjakivikarjääri keskkonnamõju hindamise aruanne".
Kohal oli tulevase karjääri lähiümbruse kinnistuomanikke ja Ubja küla elanikke. Arutelu oli vägagi emotsionaalne, küsimusi ja märkusi esitati küllaga. Hea on, kui inimesed tunnevad huvi ja muret oma elukeskkonna ja kinnisvara muutuste pärast. Lubjakivikarjääri rajamine muudab ümbruskonna elanike elu oluliselt - olgu selleks lõhketöödest tekkiv vibratsioon, tolm, põhjavee alanemised või kinnisvarahindade langemine. Kohal viibinud ASi Kunda Nordic Tsement juhid vastasid arvukatele küsimustele ja lubasid teha kõik, et kahjud loodusele ja elukeskkonnale oleksid minimaalsed ning inimeste elu saaks vähe häiritud. Lõplikud tingimused ja nõuded kajastuvad tulevases kaeveloas, mille väljastab keskkonnaministeerium.
Kahjuks üllatas mind oma puudulike teadmistega riiklike maavarade temaatikas keskkonnaministeeriumi esindaja Timo-Mati Päll. Ei olnud tal aimu riiklike maavarade olemasolust tingitud piirangutest omavalitsustele ja elanikele, ei teadnud ministeeriumi esindaja ka ehituspiirangutest.
Jätkuvalt räägiti 50%-lise kaevandusõiguse tasu laekumisest kohalikule omavalitsusele, mida pole juba alates 2009. aastast. Käesoleva aasta alguses jõustunud seadusemuudatustest polnud ta kuulnudki. Ja selliste teadmiste tasemega inimesed otsustavad meie tuleviku üle! Tema enda väitel teeb seda küll ministeeriumi poliitiline juhtkond.
Rasketele teemadele vaatamata soovin kõigile päikselist kevadet!
Olgem rõõmsad ja nautigem tärkava looduse ilu!
Õiendus: algselt ajalehes Sõmeru Sõnumid ilmunud vallavanema veergu sattus kahetsusväärne viga. Artiklis nimetatud keskkonnaministeeriumi esindaja Mariliis Sau ei viibinud Toolse-Lääne lubjakivikarjääri keskkonnamõju hindamise aruande avalikul arutelul ja teda avaldatud kriitika ei puuduta. Kohal viibis keskkonnaministeeriumi teine töötaja. Eestielu.ee on nimetatud vea artiklis korrigeerinud ning vale nime tagantjärele eemaldanud. Siiras vabandus Mariliis Sau ees!