Kuidas peatada ökotsiidi?
Laupäeval räägivad Tallinnas Teeme Ära eestvedaja Rainer Nõlvak ja ökotsiidi rahvusvaheliseks kuriteoks kuulutamise eestvõitleja Polly Higgins, kuidas peatada kodanikualgatusega maailma paljudes piirkondades toimuv suuremahuline elukeskkonna hävitamine. Juba täna tuleb see teema jutuks inspiratsioonikonverentsil TEDxTallinn.
Keskkonnakaitseline kodanikualgatus võib olla väga tõhus. Hiljuti aitasid üle üle 65 000 allkirja päästa kaevandamisega hävitamise eest Nabala karstiala ja Tuhala nõiakaevu. Eesti edulooks on saanud Teeme Ära maailmakoristus, millega on liitunud 7 miljonit vabatahtlikku 96 riigist. Praegu saavad eestlased koos teiste Euroopa rahvastega anda oma toetuse ökotsiidi kriminaliseerimist nõudvale kodanikualgatusele leheküljel. Miljon kogutud allkirja sunniksid Euroopa Liitu tegutsema.
"Arvasin, et ökotsiid ehk kuritegelik laiaulatuslik ökosüsteemide hävitamine on juba aastaid tagasi seadusevastaseks kuulutatud. Tuleb välja, et pole! Muudame selle olukorra minevikuks," sõnas Teeme Ära liikumise algataja Rainer Nõlvak.
Teeme Ära ja Lõpetame ökotsiidi kampaaniaid ühendab soov puhta ja elamisväärse keskkonna järele. Teeme Ära on muutunud üleilmseks maailmakoristuseks, aga kuidas peatada looduskeskkonna hävimine? Siin saavad ökotsiidi kriminaliseerimise ja Teeme Ära ideed kokku – kas ja kuidas võivad kodanikualgatused muuta süsteemi ennast, milles riigid ja ettevõtted, ning ka kodanikud ise toimetavad?
Ökotsiid on konkreetse ala ökosüsteemide kahjustus, hävitamine või kadu, kas inimtegevuse või muul tagajärjel sellisel määral, et sealsete elanike ala segamatu kasutamine on või saab olema oluliselt häiritud.
Vestlusõhtu kohta saab infot Facebooki lehelt.