FOTOD: Vabatahtlikud ning vald teevad korda imeilusa pargiga Luke mõisa
Tartumaale Nõo valda sattudes tasub kindlasti üle vaadata Luke mõis koos imeilusa pargiga. Paljud ei tea sellest kohast midagi või ei oska ette kujutada, et sealne mõisakompleks on suur vaatamisväärsus, kus toimub mitmeid huvitavaid üritusi. Korda tehtud kärnerimaja ning selle lähedal paiknev paviljon meelitavad juba praegu pulmalisi, kuid sihtasutusse koondunud kohalikud aktiivsed inimesed ning vald teevad pingutusi, et taastada kogu mõis.
Suursugune park elas nõuka aja üle
Luke mõisa erilist väärtust näeb SA Luke mõis juhatuse liige Gea Järvela terviklikult säilinud pargis: „Peab olema tänulik, et nõukogude ajal siin tegutsenud koolipere mõisa-aegadel rajatud pargis midagi ei muutnud ega seda ei täiendanud. On ju tavaline, et kooli territooriumile istutatakse mälestustammesid, siia neid millegipärast ei pandud," rääkis Järvela, kes on maastikuarhitekti taustaga ning Luke mõisa oma energiat pannud 20 aastat.
„Ka astangutel asuva õunapuuaia oleks mugavama niitmise huvides omal ajal traktoriga saanud siledaks kultiveerida - seda aga ei tehtud," lisas ta.
Pargi teeb veel eriliseks seal asuv tiikide kaskaad. Muidugi oli selle olukord aastaid tagasi trööstitu. Pargi taastamisel oli aga kinnisideeks, et tiigid tuleb taastada algsel kujul. „See ei olnud sugugi lihtne, sest oli põhjendatud kahtlus, et tiikidesse ei tulegi vesi sisse. Maaülikooli teadlased ei julgenud ka 100protsendilist lubadust anda," meenutas Järvela. Võib aimata seda rõõmu, mida asjaosalised tundsid, kui kõik viis veesilma kenasti täitusid. Mis aga veelgi olulisem - ühelgi suvel ei ole siin veega probleeme olnud.
Luke mõisa pargis on igal aastal toimunud vabaõhuetendused. Sel aastal on selleks Thijl Ulenspiegel. Lisaks toimuvad siin mitmed kontserdid. Sihtasutuse rahvas käib ka neil puhkudel vabatahtlikuna abiks. Palka saab siin vaid kohvikus töötav inimene. Kohvik aga töötab kasumiga.
Ühiselt tehti korda ait
Eesti ilm on teadagi väga muutlik ning väliürituste korraldamine riskantne. Nii otsustasidki kohalikud aktivistid, et mõisa garaažist võiks teha kultuuriaida, et saaks kontserdid vihma korral siseruumidesse tuua. Mõeldud, tehtud: „Meie seas on häid insenere ja ehitajaid palju ning tegime ruumi korda, varsti valmib ka lava," rääkis Gea Järvela.
Et pargi seisukorda hoida, siis väga suuri üritusi siin ei korraldata, ligikaudu 200 inimest. Külastajatele on rajatud suur parkla, et inimesed mõisa territooriumile sisse ei sõidaks.
Mõisa haldajad on lisaks kontsertidele ja vabaõhuetendustele leidnud veel ühe nišši, siin antakse ka loodusharidust. Kevadeti käivad Tartumaa koolilapsed siin lilli istutamas, suvel toimub mitmeid loodusteemalisi üritusi, näiteks loodusfilmide vaatamine, öösorrikontsert ning nahkhiirtele pühendatud perepäev.
Äriideed on teretulnud
Kärnerimaja renoveeriti 2005. aastal ning praegu asub siin infopunkt ning kohvik. Peahoonest on alles vaid koht, hoone ise hävines täielikult 1944. aastal pommitabamusest. Alles on aga valitsejamaja, kus on asunud nii koolimaja kui ka elumaja, hiljem seisis see aga kaua tühjana.
Selline nägi välja Kärnerimaja selle renoveerimise ajal:
Siin asub praegusel ajal üks viiest tiigist. Nii rohtu kasvanud oli see aastal 2005.
Tiik ning kärnerimaja enne ja pärast
Valitsejamaja oli päris kurvas seisus: