Lugeja: Eesti raudteede kaart on justkui hambutu naeratus
"Tegelikult tahaks Haapsalu raudtee taastamise skeptikutele rõhutada, et juba aastaid sõidavad rongid Viljandisse, mis pole Haapsalust ei oluliselt suurem ega oluliselt tähtsam. Rääkimata sellest, et seal sõidab umbes samapalju reisijaid või vähemgi kui sõidaks Haapsalu liinil. Ometi leiab riik pidevalt raha just selle liini toetamiseks. Viimati leiti nagu maast 20 miljonit eurot Türi-Viljandi lõigu renoveerimiseks. Ei mingeid küsimusi või skeptitsismi. Niipea kui teema läheb Haapsalule nii on kohe kohal tuhandeid skeptikuid: "Kas ikka pole liig nii väikesesse linna raudtee taastamine?" Aga ma küsiksin - mis vahet seal on? Raudtee mõistes ju väiksed mõlemad, aga ühte rongid käivad, teise mitte.
Kui vaatame tänast Eesti raudteede kaarti, siis see oleks justkui hambutu naeratus. Liinid lõppevad ebaloogiliselt kusagil võsa vahel. Näiteks Riisipere. No mis raudtee lõppjaam see selline on? Loogiline oleks, et Viljandist kulgeb raudtee edasi Valka, Põlvast Võrru, Riisiperest Haapsallu ja Virtsu, Pärnust Riiga jne. Tähtis on raudteede võrgustiku loogika, siis tekib ka võimalus rongiga kuhugi jõuda.
Eesti riigi seisukohalt peaksid vähemalt kõik maismaal asuvad maakonnakeskused (Saared siis praamiühenduse jätkuna) olema raudteede võrgustikus esindatud, siis saaksime rääkida mingisugusest regionaalpoliitilisest võrdsusest või arenguperspektiivist. Aga paraku on regionaalpoliitika ainsaks tunnuseks Eestis sellealase ministri olemasolu. Reaalne poliitika sisuliselt puudub."