Alatskivil toimuvad mõisapäevad
Mõisapäevad algavad kohe peale sakste lahkumist ehk reede õhtul vanamuusikaansambel Rondellus ning ajaloolise tantsu ansambli Saltatores Revaliendsis kontserdiga. Laupäeval hommikupoolikul toimub mõisavalitseja ja virtina saatel ringkäik mõisasüdames, aidapoisid ja sepad näitavad oma oskusi. Laupäeva pärastlõunal kanduvad mõisapäevade tegevused veidi kaugemale -talurahva kiigepidu koos kohalike laste ja noorte etendusega „Vaeslaps ja talutüdruk“ toimub Liivi muuseumis.
Pühapäeva alustab käsitöölaat lossiõuel, kus kaubeldakse nii käsitöö, aiasaaduste ja talutoiduga. Enne sakste saabumist toimuvad tasuta lossituurid ning mõisapäevad lõpetavad erinevad kontserdid.
Mõisapäevi läbib mitmete tegevustena lossipreili valimine – kõik kandidaadid osalevad etenduses, tutvustavad mõisa ja lossi ajalugu ning valmistavad oma kätega lossi savikojas mõisa mustritest inspireeritud savitöö.
„Oleme Alatskivi lossis viimastel aastatel hoogsalt tegelenud restaureerimistöödega. Nüüd saame eksponeerida lossi kui vaatamisväärsust, kui ühte osakest meie ajaloost, samas peame suuremat tähelepanu pöörama lossi kõrvalhoonete ja teiste mõisasüdames säilinud ajalooliste hoonete säilimisele ja toimimimisele. Aeg on ka traditsioonilistele sündmustele taas elu sisse puhuda – olid ju lossipäevad koos lossipreilide valmistega meie aastatepikkune traditsioon, mis mõne pausiaasta järel taaskord toimuvad," rääkis Alatskivi lossi juhataja Külli Must.